"Mali - wielcy badacze pogody"
(Zam: 11.04.2013 r., godz. 19.00)

Poznajemy Grecję

W marcu 2013 „starszaki” z Przedszkola Miejskiego nr 9 zainaugurowały program międzynarodowej współpracy z kolegami z Grecji i Rumunii.

Poprzedni projekt „Das grüne Asyl - der Vogelhaus“ ("Ptasi Zakątek - zielony azyl") realizowany w języku niemieckim zdobył Krajową oraz Europejską Odznakę Jakości.

W tym roku nowy projekt to: „Mali – wielcy badacze pogody”. Projekt realizowany będzie także w języku niemieckim. Na początku kwietnia w przedszkolnym ogrodzie na ścieżce edukacyjnej „Leśna Akademia” powstanie ogródek meteorologiczny wyposażony w stację pogodową sfinansowaną przez Urząd Miasta Legionowo. Już teraz dzieci prowadzą obserwacje zjawisk atmosferycznych, uczą się je określać, notować. Poznają proste urządzenia meteorologiczne. Będą też konstruować własne.

Te same zadania czekają „odkrywców” z Grecji i Rumunii. Będą wymieniać się z polskimi kolegami obserwacjami pogodowymi, sprawdzą jak przyroda reaguje na warunki atmosferyczne, co się zmienia w przedszkolnym ogrodzie wraz z pogodą? Sprawdzą, jaka pogoda jest w tym samym czasie w różnych miejscach Europy. Oprócz kalendarza pogody powstanie wspólny album przyrodniczy i prezentacje multimedialne, które zostaną zamieszczone na internetowej platformie Twin Space.

Główne zadanie przedszkolaków to zbadanie jak pogoda wpływa na przyrodę i nasze bliższe i dalsze środowisko.

Projekt jest częścią programu edukacji przyrodniczej i ekologicznej prowadzonego w Przedszkolu nr 9 w różnych formach od 2004r. Integruje treści i założenia edukacji przygodą - outdoor & adventure education, a także naukę korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych z wykorzystaniem komputera i Internetu w bezpieczny sposób.

Naszym partnerem w projekcie "Mali-wielcy badacze pogody" jest Grecja - kraj położony w południowo-wschodniej części Europy. Kraj ten otacza ogromna ilość wysp. Szukaliśmy go na mapie świata i Europy.

Oglądaliśmy fotografie przedstawiające krajobrazy oraz najważniejsze zabytki Grecji. Wiemy, jak wygląda flaga Grecji. Stolica Grecji to Ateny.

Słuchaliśmy historii o igrzyskach olimpijskich, mitu o Dedalu i Ikarze oraz greckiej bajki pt. "Córka Słońca".

Grecja na mapie Europy

A tu Polska...

Grecję otacza ogromna ilość wysp

A to są mieszkańcy Grecji

Grecja ma dostęp do czterech mórz

W Grecji jest wiele zabytkowych budowli

Tak wygląda mapa Grecji

Grecja należy do Unii Europejskiej

Słuchamy bajki greckiej pt. "Córka Słońca"

Wiemy, jak wygląda flaga Grecji

Pozdrowienia dla naszych kolegów z Grecji!

Zapraszamy na platformę TwinSpace programu eTwinning oraz na stronę projektu "Mali - wielcy badacze pogody".

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 11.04.2013 r., godz. 19.00
Wprowadził: Wiesława Twardowska, data: 12.04.2013 r., godz. 11.12