"Toruń pachnący piernikami"
(Zam: 13.05.2013 r., godz. 19.00)

Prezentacje przedszkolaków

13.05.2013 - Karol z gr. V opowiadał dzieciom o swojej wycieczce do Torunia. Pomagała mu mama.

Karol opisywał najciekawsze miejsca i zabytki Torunia: kościoły, rynek, bramy, baszty, ruiny zamku krzyżackiego.

Na slajdach i pocztówkach zobaczyliśmy dom oraz pomnik słynnego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika.

Karol opowiedział nam o swojej wizycie w planetarium - miejscu, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne na temat wielkości i budowy Wszechświata, najbardziej popularnych gwiazdozbiorów na niebie, tajemnic planet i galaktyk.

Chłopiec podzielił się także swoimi wrażeniami z pobytu w interaktywnym Muzeum Piernika, w którym odbywa się produkcja pierników według starych receptur i przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Zwiedzający biorą udział w pokazie, poznając składniki oraz pomagając wyrobić ciasto piernikowe. Następnie każdy robi swojego piernika, korzystając z tradycyjnych drewnianych form. Przewodnikiem po muzeum jest mistrz piernikarski oraz wiedźma Korzenna. Karol zaprezentował pierniki wykonane przez siebie i swoich bliskich.

Przedszkolaki poznały również herb Torunia i legendy związane z tym miastem. Karol opowiadał m.in. o flisaku grającym na skrzypcach, któremu udało się w trakcie plagi żab wyprowadzić tysiące płazów z miasta. Na cześć tego bohatera w Toruniu powstał pomnik flisaka.

Chłopiec zaprezentował swoje pamiątki z podróży, poczęstował dzieci toruńskimi piernikami, a następnie zaprosił je do udziału w internetowym quizie na temat Torunia.

Serdecznie dziękujemy Karolowi i jego mamie za toruńskie opowieści oraz życzymy wielu niezwykłych wrażeń z kolejnych podróży po Polsce.

"Toruń pachnący piernikami"
Wiesława Twardowska 13.05.2013

Zapraszamy do zakładki "Wiem, potrafię, prezentuję"

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 13.05.2013 r., godz. 19.00