My w Europie

"Mali-wielcy badacze pogody" - "Große Forscher des Wetters"

"Mali-wielcy badacze pogody" - "Große Forscher des Wetters"

W marcu 2013 już po raz drugi „starszaki” z Przedszkola Miejskiego nr 9 zainaugurowały program międzynarodowej współpracy z kolegami z Grecji i Rumunii.

Poprzedni projekt „Das grüne Asyl - der Vogelhaus“ ("Ptasi Zakątek - zielony azyl") realizowany w języku niemieckim zdobył Krajową oraz Europejską Odznakę Jakości.

W tym roku nowy projekt to: „Mali – wielcy badacze pogody”. Projekt realizowany będzie także w języku niemieckim. Na początku kwietnia w przedszkolnym ogrodzie na ścieżce edukacyjnej „Leśna Akademia” powstanie ogródek meteorologiczny wyposażony w stację pogodową sfinansowaną przez Urząd Miasta Legionowo. Już teraz dzieci prowadzą obserwacje zjawisk atmosferycznych, uczą się je określać, notować. Poznają proste urządzenia meteorologiczne. Będą też konstruować własne.
Ostatnio „badały” wnikliwie śnieg! Cóż to za fascynujące zjawisko !!! Czy wiecie, że największy płatek śniegu miał 38 cm średnicy?

Te same zadania czekają „odkrywców” z Grecji i Rumunii. Będą wymieniać się z polskimi kolegami obserwacjami pogodowymi, sprawdzą jak przyroda reaguje na warunki atmosferyczne, co się zmienia w przedszkolnym ogrodzie wraz z pogodą? Sprawdzą, jaka pogoda jest w tym samym czasie w różnych miejscach Europy. Oprócz kalendarza pogody powstanie wspólny album przyrodniczy i prezentacje multimedialne, które zostaną zamieszczone na internetowej platformie Twin Space.

Główne zadanie przedszkolaków to zbadanie jak pogoda wpływa na przyrodę i nasze bliższe i dalsze środowisko.

Projekt jest częścią programu edukacji przyrodniczej i ekologicznej prowadzonego w Przedszkolu nr 9 w różnych formach od 2004r. Integruje treści i założenia edukacji przygodą - outdoor & adventure education, a także naukę korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych z wykorzystaniem komputera i Internetu w bezpieczny sposób.

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 01.03.2013 r., godz. 19.00
Wprowadził: Wiesława Twardowska, data: 30.03.2013 r., godz. 19.43