My w Europie

"Mali-wielcy badacze pogody" - "Große Forscher des Wetters"

„Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny”

„Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny”

„Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny”. Tak mówi polskie przysłowie. I wszystko się zgadza. Luty był i śnieżny i mroźny, więc chyba wiosna już blisko. Zima była wspaniała, ale wszyscy już czekamy na wiosnę.

Teraz jest marzec. To trzeci miesiąc w kalendarzu. W marcu kończy się zima, a zaczyna wiosna. Ale wiosna jeszcze się nie zaczęła. Przyjdzie do nas 21 marca.

Teraz jest przedwiośnie. To okres dużych zmian w przyrodzie. Dzieci z gr. V obserwowały te zmiany w przedszkolnym ogrodzie. Ponieważ słońce coraz mocniej grzeje, topnieje śnieg i lód. W ogrodzie zostały już tylko niewielkie płaty śniegu i kule po bałwanach. W zagłębieniach widać jeszcze roztopiony śnieg i błoto.

Dzień jest coraz dłuższy. Wysoko na niebie świeci słońce. Niebo jest zachmurzone. Wieje lekki wiatr. Temperatura powietrza wynosi plus 8 stopni, ale w nocy jest jeszcze bardzo zimno. Przedszkolaki z uwagą oglądały termometr. To przyrząd do pomiaru temperatury powietrza. To termometr zaokienny. Można nim mierzyć temperaturę od minus 40 do plus 50 stopni.

W okresie przedwiośnia przyroda budzi się do życia. Na naszym kasztanowcu pojawiły się już pączki. Na drzewach i krzewach nie ma jeszcze liści.

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 01.03.2013 r., godz. 19.30
Wprowadził: Wiesława Twardowska, data: 30.03.2013 r., godz. 20.32