"Nie tylko Yahoo"

"Od gliny do garnka"

16.05.2013 - w ramach Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego "Nie tylko Yahoo!" przedszkolaki z gr. V oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie odwiedzili Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Uczniowie z SP 2 uczestniczyli w lekcji muzealnej „Od korca do kilograma, od łokcia do metra - czyli o dawnych miarach i wagach na Mazowszu”.

Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach "Od gliny do garnka". Dowiedziały się jak powstał pierwszy garnek, jak lepi się go ręcznie, a jak toczy na kole garncarskim. Poznały kształty i zastosowanie tradycyjnych naczyń.

Dzieci obejrzały film pt. „Technika garncarska” będący zapisem filmowym archaicznej techniki garncarskiej stosowanej do niedawna przez rzemieślników ze wsi Studziany Las nad Czarną Hańczą, w powiecie Sejny.

Zdobyte wiadomości sprawdziły podczas zajęć plastycznych lepiąc różnorodne miniaturowe naczynia z modeliny.

W Muzeum Etnograficznym przedszkolaki zwiedziły również wystawę "Zwykłe - niezwykłe" prezentującą obiekty najcenniejsze poznawczo i artystycznie, dzięki którym praca muzealników i działalność Muzeum mają wieloraki wymiar i znaczenie.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Wiesława Twardowska 16.05.2013