w Legionowie

"Mali - wielcy badacze pogody"
Wycieczka do Ośrodka Aerologii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Legionowie - gr. III i V

17.05.2013 - w ramach realizacji projektu eTwinning "Mali -wielcy badacze pogody" dzieci z gr. III i V odwiedziły Ośrodek Aerologii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Legionowie.

Naszym przewodnikiem była meteorolog, p. Julita Biszczuk-Jakubowska, pracownik Ośrodka.

Podczas spotkania obejrzeliśmy ogródek meteorologiczny. Jest to miejsce wykonywania pomiarów i obserwacji meteorologicznych, w którym zainstalowane są przyrządy meteorologiczne takie jak klatka meteorologiczna z kompletem termometrów, wiatromierz, deszczomierze, termometry gruntowe.

Klatka meteorologiczna służy do zabezpieczenia przyrządów niezbędnych do wykonywania pomiarów meteorologicznych przed bezpośrednim działaniem zjawisk atmosferycznych.

Na terenie stacji meteorologicznej wykonuje się pomiary: temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza, wysokości opadu atmosferycznego.

Wszyscy z zaciekawieniem obserwowali napełnianie wodorem meteorologicznego balonu. Pod balonem podwieszono sondę meteorologiczną. Sonda wyposażona jest w czujniki do pomiaru ciśnienia, temperatury i wilgotności, system nawigacji radiowej lub satelitarnej oraz nadajnik. Wysokość lotu sondy dochodzi do 35 km. Radiosondaże wykonywane są dwa razy dziennie.

Balon po osiągnięciu maksymalnej wysokości pęka, a jego ładunek wyposażony w układ odzyskiwania ląduje na spadochronie. Można go znaleźć, gdyż jest wyposażony w nadajnik radiolokacyjny lub w odbiornik GPS, który pozwala na ciągłą obserwację pozycji kapsuły ze sprzętem.

W oczekiwaniu na start balonu przypomnieliśmy sobie zabawę pt.: "Balonik". A potem duży balon poszybował hen, daleko...

W Ośrodku Aerologii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Legionowie
Wiesława Twardowska 17.05.2013

Na pożegnanie wszystkie dzieci otrzymały ulotki informujące o słonecznym promieniowaniu ultrafioletowym Na tablicy LED przy Ośrodku Aerologii prezentowane są wartości określające poziom promieniowania UV na powierzchni Ziemi.

Indeks UV

Ulotka do pobrania TUTAJ