"Ziemię mamy tylko jedną..."

"Ziemię mamy tylko jedną..."
Dzień Ochrony Środowiska

Dzień Ochrony Środowiska jest obchodzony na świecie od 5 czerwca 1972 roku. Wtedy to odbyła się w Szwecji konferencja państw należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tematem konferencji „Tylko jedna Ziemia” był pogarszający się stan środowiska naturalnego.

W Polsce Dzień Ochrony Środowiska obchodzimy od 1996.

Już w przedszkolu uczymy odpowiedzialności za przyrodę, dlatego 5 czerwca dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w imprezie zorganizowanej z okazji Dnia Ochrony Środowiska.

Imprezę prowadziła nauczycielka Ewa Truszkowska.

I. „Po co zrywać?”
Nauczycielka poruszyła problem zrywania kwiatów oraz łamania gałęzi, niszczenia roślin. Dzieci słuchały wiersza Barbary Lewandowskiej pod bardzo wymownym tytułem - „Po co zrywać?”

II. Świadomy klient
Dzieci z grupy IV robiły zakupy w specjalnie przygotowanym stoisku. Miały wybrać produkty sprzyjające naszemu zdrowiu i ekologiczne. Wykazały się dużą świadomością ekologiczną uzasadniając wybór towarów.

III. Jak być powinno?
Dzieci z grupy V dokonywały wyboru spośród przykładów przedstawiających negatywne i pozytywne zachowania człowieka wobec środowiska naturalnego.

IV. Segregowanie, to surowców oszczędzanie!
Maluchy z grupy I zostały poproszone o posegregowanie odpadów podstawowych (plastik, papier, szkło).
Dzieci z grupy III dokonały segregacji na wyższym poziomie (kompost, lekarstwa przeterminowane, elektrośmieci).

V. Bawmy się razem!
Dzieci z grupy II zaprezentowały taniec do piosenki „Czy grubi, czy chudzi…”, a następnie zaprosiły koleżanki i kolegów do wspólnej zabawy.

VI. Zadania do wykonania
Prowadząca zaproponowała dzieciom różne zadania do wykonania po imprezie:
- plakat „NIE deptać!”
- plakat „NIE zrywać!”
- projekt torby wielokrotnego użytku „Moja Eko-torba”.

,

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 05.06.2013 r., godz. 19.00