Akademia Zdrowego Przedszkolaka

"Zboża zjadamy energię z nich mamy"

"Zboża zjadamy energię z nich mamy"

Tematem przewodnim kolejnej edycji programu Akademii Zdrowego Przedszkolaka jest hasło "Zboża zjadamy, energię z nich mamy".

Ta akcja to kontynuacja działań związanych z PIRAMIDĄ ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA. To bardzo ważne warsztaty, bo obejmują najważniejsze piętra piramidy, produkty będące źródłem węglowodanów, białek i tłuszczów, czyli podstawowych składników dobrze zbilansowanej diety.

Podczas warsztatów dzieci bawiąc się - nauczą jednocześnie nowych pojęć, jak: węglowodany złożone, błonnik, kwasy tłuszczowe. Będą wiedziały dlaczego zamiast słodyczy warto jeść orzechy. Warsztaty uzupełnione są dużą zabaw edukacyjnych, bajek o Zwierzątkach ze Zdrowego Zakątka, ilustracji i kolorowanek.

Dzieci z gr. IV po raz trzeci biorą udział w projekcie Akademii Zdrowego Przedszkolaka.

W pierwszym tygodniu warsztatów przedszkolaki przypomniały, czym jest Piramida Żywienia Przedszkolaka oraz poznały rodzaje zbóż i produkty zbożowe.

W drugim tygodniu dzieci dowiedziały się, jaką drogę musi przejść zboże, żeby powstał z niego chleb, jakie są rodzaje makaronu i dlaczego czekoladowe kuleczki są niezdrowe.

Trzeci tydzień zawierał informacje, dlaczego warto jeść kaszę gryczaną, gdzie uprawia się ryż i dlaczego rośliny strączkowe zajmują przedostatnie piętro piramidy.

Ostatni tydzień zdominowały tłuszcze: zarówno te, które znamy na co dzień tj. oleje czy masło, ale też te zawarte w rybach, orzechach, pestkach. Ponadto dzieci dowiedziały się, że zamiast słodyczy i słonych przekąsek warto jeść orzechy czy pestki słonecznika.

Wytworzył: Teresa Rokicka, data: 15.11.2013 r., godz. 20.00
Wprowadził: Wiesława Twardowska, data: 21.11.2013 r., godz. 12.04