X Międzyprzedszkolne Spotkania „Spacerkiem po Legionowie”

X Międzyprzedszkolne Spotkania „Spacerkiem po Legionowie”
Przedszkolaki „spacerują” po Legionowie

20.05.2014 - jak co roku od dziesięciu już lat Przedszkole Miejskie nr 9 AKDEMIA PRZYGODY zaprosiło przedstawicieli wszystkich legionowskich przedszkoli na jubileuszowe X Międzyprzedszkolne Spotkania „Spacerkiem po Legionowie”.

I jak co roku bawiliśmy się ucząc i uczyliśmy – bawiąc. Dzieci poznawały miasto, w którym mieszkają – swoją „mała ojczyznę”.

Edukacja regionalna to w Przedszkolu nr 9 jeden z priorytetów. Realizowany na wiele ciekawych sposobów: poprzez własny program edukacyjny, współpracę z Muzeum Historycznym w Legionowie, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie, a także poprzez ciekawe projekty.

Podczas „Spacerku” nauczycielki z Przedszkola nr 9 pokazały dzieciom, że ich miasto – choć nie ma ruin starego zamczyska i legend o rycerzach czy smokach – jest ciekawe i warto je poznać bliżej. Jak? A tak:

Najpierw zadanie – spośród kilku flag – dzieci odnajdywały tę prawidłową. Potem wysłuchały co symbolizuje legionowski herb i flaga. A hejnał – co to takiego? Ma go Kraków, mamy i my!

Krótki sprawdzian wiedzy i refleksu w wierszowanym quizie „Tak – Nie” do tekstów poetki Anny Kacy i już można wyruszać na „spacerek”. Mijając kolejne fotografie dzieci poznają informacje o charakterystycznych miejscach Legionowa. Ile radości wzbudza możliwość wykazania się wiedzą. Wszystkie przedszkolaki zgodnie wołają – Znam to miejsce, wiem co to za budynek! O historii niektórych obiektów opowiada p. Malwina Piorun z Muzeum.

A co ciekawego można znaleźć na trasie „spacerku”? Błękitne Centrum, Koszary w Kozłówce, studnię oligoceńską w Rynku i fontannę, kościół „na górce” ( ten dawny, drewniany i ten obecny), willę Bratki – siedzibę Muzeum Historycznego, pomnik Polski Walczącej, Ratusz Miejski, Arenę Legionowo i Instytut Aerologii. Dzieci oglądają wycinek starej kroniki z relacją wyprawy polarnej z udziałem Cz. Centkiewicza.

Historia miesza się ze współczesnością – takie jest nasze Legionowo.

Z kolei chwila skupienia - układanie puzzli z legionowskimi widokami. Wszyscy to lubią.

Jeszcze wirtualna wycieczka po Ratuszu i wielka atrakcja – komputerowa gra o Legionowie na podstawie rymowanych „Zagadek” p. Anny Kaca. Każdy może zagrać!

Na zakończenie kilka wierszy i piosenka o Legionowie. Na razie znają ją tylko przedszkolaki z „Dziewiątki” ale niebawem będą ją nucić i inni!

Dzielne przedszkolaki odbierają gratulacje od pani dyrektor Beaty Piaseckiej i honorowego gościa: p. Jacka Szczepańskiego, dyrektora Muzeum Historycznego. Wraz z dyplomami i nagrodami przekazanymi przez Starostę legionowskiego i Prezydenta Miasta Legionowo.

Dziękujemy za dobrą zabawę!

Wytworzył: Agnieszka Miller, data: 20.05.2014 r., godz. 19.00
Wprowadził: Wiesława Twardowska, data: 30.05.2014 r., godz. 23.50