w Legionowie

"W spiżarni na półkach zapasów bez liku..."
Kiszenie ogórków - gr. III

30.09.2014 - przedszkolaki z gr. III poznały jedną z najstarszych metod przedłużania trwałości żywności - kiszenie.

Dzieci samodzielnie przygotowały ogórki do kiszenia, myjąc je oraz sprawdzając, czy są twarde, świeże i jędrne. Poznały również przyprawy, które tradycyjnie dodaje się do ogórków, pamiętając, że najpierw trzeba je obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Za pomocą węchu, dotyku i smaku badały właściwości czosnku, kopru oraz liści i korzenia chrzanu.

Z pomocą p. Bożenki przygotowały zalewę, a następnie sprawnie poukładały ogórki i przyprawy w słoikach, zalewając je osoloną wodą. Chłopcy sprawdzili swoją siłę mocno zakręcając słoiki.

Po trzech dniach odbyła się uroczysta degustacja ogórków. Smakowały nam wyśmienicie!

ikona