"Kocham drzewa zielenią wiejące..."

"Kocham drzewa zielenią wiejące..."
Święto Drzewa 2014 - gr. V

10.10.2014 - od kilku lat, 10 października w Polsce obchodzone jest „Święto Drzewa”. Jest to program edukacji ekologicznej realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku, mający na celu dbanie o zrównoważony rozwój oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Inicjatywa ta ma również inspirować podejmowanie lokalnych działań dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

W tym szczególnym dniu przedszkolaki poznawały bogactwo świata drzew, dowiedziały się jakie jest znaczenie drzew w przyrodzie, o co proszą nas drzewa – jak zapewnić im ochronę; czym się różnią i gdzie szukać wśród nich podobieństw, jak wygląda ich pokrój, owoce i liście.

Następnie Małgosia Pietrzak zaprezentowała całej grupie swoją książkę pt. „Encyklopedia Przyrody”, która przedstawia różne gatunki drzew. Dzieci starały się rozpoznawać i nazywać poszczególne drzewa .

Kolejnym etapem były zajęcia na ścieżce edukacyjnej „Leśna Akademia” na terenie naszego przedszkolnego ogrodu, gdzie dzieci mogły z bliska obejrzeć poszczególne gatunki drzew, określić kształt i kolor liści, strukturę kory oraz zmierzyć obwody poszczególnych pni drzew. Obserwacje w mikroskali prowadziliśmy za pomocą lup.

Ostatnim etapem naszych zajęć było wykonanie prac plastycznych pt. „Portret Drzewa” z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych.

Obchody Święta Drzewa sprawiły dzieciom wiele radości i przypomniały o zasadach ochrony drzew oraz ich znaczenia dla życia na Ziemi.

ikonaikona

Wytworzył: Anna Wierzbicka, data: 10.10.2014 r., godz. 19.00