"Co kryje się w grudce ziemi?"

"Co kryje się w grudce ziemi?"
Warsztaty KMO Tropiciele - gr. I

24.10.2014 – na spotkaniu Klubu Młodego Odkrywcy badaliśmy, co się kryje w grudce ziemi.

Mając do dyspozycji kilka próbek; ziemię z lasu, ogrodu, rzeki i piasek z piaskownicy sprawdzaliśmy właściwości każdej z nich. Ugniatając, rozcierając i oglądając przez lupę materiał badawczy, dzieci zwróciły uwagę na charakterystyczne różnice w każdej próbce. Najbardziej bogata w materiał organiczny była ziemia z lasu, pełno w niej było korzonków roślin, kawałków kory, a nawet mrówki, natomiast w ziemi z rzeki znajdowaliśmy muszelki.

Uwagę dzieci zwrócił fakt, że ta sama ilość ziemi ma różny ciężar, np. piasek z piaskownicy jest cięższy niż ziemia z ogrodu i tu oczywiście pojawiły się przeróżne propozycje wyjaśniające zagadnienie. Przytoczę kilka z nich; „..bo Helenka nasypała do pojemnika więcej ziemi niż piasku”, „ chyba waga się zepsuła”, „ piasek ma ciężkie ziarenka, a ziemia z ogrodu nie”, „w ziemi jest powietrze, a w piasku nie”. Te rozważania doprowadziły nas do kolejnych eksperymentów dotyczących „przepuszczalności wody” i tu również okazało się, że lekka ziemia ogrodowa szybciej przepuszcza wodę niż piasek - teraz wiemy, dlaczego rośliny trzeba często podlewać.

Ogromną ciekawość wzbudziły dżdżownice – dzieci chętnie je badały i obserwowały. Zwróciły uwagę, że ich ciało zbudowane jest z „kawałeczków” i nie mają oczu. Dowiedziały się, jak pożyteczną rolę pełnią w przyrodzie.

Na koniec posialiśmy nasionka bazylii w przyniesionych próbkach ziemi. Jesteśmy ciekawi, w której będą miały najlepsze warunki do wzrostu. Będziemy dbać o naszą hodowlę dżdżownic i bazylii.

ikonaikona

Wytworzył: Agnieszka Miller, data: 24.10.2014 r., godz. 19.15