„Hakuna Matata – z edukacją globalną przez przedszkolne lata”

„Hakuna Matata – z edukacją globalną przez przedszkolne lata”
I miejsce dla naszego Przedszkola

Miło jest nam poinformować, że nasze przedszkole zwyciężyło w konkursie w ramach projektu „Hakuna Matata – z edukacją globalną przez przedszkolne lata”.

Hakuna Matata to nowatorski projekt z zakresu edukacji globalnej współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r.

W ramach projektu Fundacja Usłyszeć Afrykę wydała trzy numery gazetki edukacyjnej, która trafiła do 50 przedszkoli województwa mazowieckiego.

Nasze zajęcia uznane zostały za najciekawszą inicjatywę z zakresu edukacji globalnej wśród przedszkoli biorących udział w projekcie. Zajęcia dotyczyły problemu wody pitnej w Afryce i dostępu mieszkańców do studni. Dzięki projektowi dzieci dowiedziały się jak cenna jest woda, jak wiele jej zużywamy w ciągu dnia. Wzięły udział w grze dydaktycznej w przedszkolnym ogrodzie. Przedszkolaki poruszały się po wyznaczonych polach zgodnie z liczbą wyrzucanych na dużej kostce oczek.
Na polu gry zostały rozstawione stanowiska symbolizujące zużycie wody i czynności, do których jest nam ona potrzebna np.: kąpiel, pranie, mycie rąk, przygotowanie posiłku, itd. Zadaniem dzieci było zdecydowanie i oszacowanie, ile wody potrzeba na daną czynność. Wykorzystane zostały butelki z wodą (0,5 l), które dzieci miały przynieść do przedszkola. Przedszkolaki dyskutowały, rozdzielały butelki przy kolejnych stanowiskach ucząc się mądrze nią gospodarować. Na koniec wcieliły się w sudańskie dzieci przynoszące wodę ze studni i nosiły ją w wiaderkach tak, by nie uronić ani jednej kropli. Miały do przejścia trudny tor przeszkód.

Dzięki zajęciom i możliwości samodzielnego działania przedszkolaki uświadomiły sobie jak trudno o dostęp do wody w Afryce i to jak może być cenna – bo przecież niezbędna! Dzieci w bezpośredni sposób zrozumiały konieczność oszczędzania wody.

Inicjatywa została przeprowadzona w ramach prowadzonej przez nauczycielkę, p. Olgę Stromską innowacji „Jesteśmy różni – jesteśmy równi” z zakresu edukacji międzykulturowej.

Zapraszamy na stronę Fundacji Usłyszeć Afrykę

Przedszkole bierze udział również w projekcie: „Edukacja globalna dla najmłodszych” nawiązującym do tej tematyki. Projekt współrealizowany jest z Ośrodkiem Działań Ekologicznych "Źródła".

Szczegóły inicjatywy można obejrzeć na blogu prowadzonym przez nauczycielkę naszego przedszkola p. Olgę Stromską oraz na stronie internetowej Przedszkola Miejskiego nr 9 AKADEMIA PRZYGODY w zakładce „Programy projekty”, w menu: "Jesteśmy różni - jesteśmy równi" - Innowacja pedagogiczna oraz "Edukacja globalna dla najmłodszych".

Wytworzył: Olga Stromska, data: 24.11.2014 r., godz. 19.00
Wprowadził: Wiesława Twardowska, data: 28.11.2014 r., godz. 22.11