"Edukacja globalna dla najmłodszych"

"O co chodzi z tą wodą w Sudanie?"

"O co chodzi z tą wodą w Sudanie?"
Grupa II

05.11.2014 - dzieci z gr. II realizowały zajęcia zgodne z projektem współfinansowanym w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP W 2014 r. na podstawie gazetki "HAKUNA - MATATA", której autorem jest Fundacja Usłyszeć Afrykę.

Tematem zajęć był dostęp do wody pitnej. Na początku przedszkolaki obejrzały prezentację o Sudanie, podziwiały krajobrazy, zabytki i roślinność. Zobaczyły mieszkańców Sudanu, poznały ich zwyczaje i muzykę, przy której tańczą. Dzieci zaznaczyły Sudan na wielkim globusie i sprawdziły w atlasie geograficznym, czy nie zrobiły błędu.

Następnie wymieniały miejsca pozyskania wody oraz jej zastosowanie w codziennym życiu. Ze zdziwieniem wysłuchały treści listu od Amiry - dziewczynki z Sudanu, która opowiedziała o problemach z wodą w jej kraju.

W ogrodzie przedszkolnym dzieci zagrały w grę "planszową". Wspólnie sporządziły planszę i kostkę do gry oraz stanowiska. Zadaniem dzieci było oszacować i zdecydować, ile butelek wody należy przeznaczyć na daną czynność, tak aby zostało jeszcze 5 butelek.

Dzieci wspólnie się naradzały i układały butelki zgodnie z ustaleniami. Na koniec stwierdziły, że było to trudne zadanie.

Przedszkolaki miały również możliwość poznać ciężką pracę sudańskich dzieci. Nosiły wodę w wiadrach przez tor przeszkód, tak by nie uronić ani jednej kropli. Nie było to łatwe, ale udało się.

ikona

Wytworzył: Olga Stromska, data: 05.11.2014 r., godz. 19.00