"Gwatemala - w co się ubieramy?"

"Gwatemala - w co się ubieramy?"
Warsztaty w ramach projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych" - gr. III

26.11.2014 - dzieci z gr. III poznawały Gwatemalę. To kraj położony w Ameryce Środkowej, który charakteryzuje się tropikalnym klimatem i wulkanicznym krajobrazem. Blisko połowa mieszkańców kraju to Indianie. Są oni potomkami twórców wysokorozwiniętej cywilizacji Majów, która powstała m.in. na terenie obecnej Gwatemali.

Większość wytworów kultury Majów została zniszczona przez hiszpańskich konkwistadorów, a jednym z elementów, który przetrwał do dziś, jest tradycyjny strój noszony przez gwatemalskich Indian. Stroje mieszkańców Gwatemali są jednymi z najciekawszych w Ameryce Środkowej. Łączą tradycyjne motywy indiańskie i hiszpańskie. Są tkane i wyszywane ręcznie, a ich przygotowanie może zająć od 3 do 8 miesięcy w wyspecjalizowanych warsztatach na krosnach ręcznych i nożnych.

Podczas warsztatów przedszkolaki badały tajemnice wulkanów, oglądały kolby uprawianej w tym kraju kukurydzy. Sprawdzały smak tortilli. która jest częścią codziennego posiłku mieszkańców Gwatemali. Dowiadywały się, jakie znaczenie ma w życiu ludzi odpowiedni strój. Poznały tradycyjne stroje mieszkańców różnych krajów i same projektowały świąteczne ubrania. Poznały też różne rodzaje materiałów używanych do produkcji odzieży. Grały w ulubioną zabawę gwatemalskich dzieci - piniatę.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych". Inicjatorem i współrealizatorem projektu jest Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” z Łodzi. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

ikonaikona

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 26.11.2014 r., godz. 19.00