"Boliwia - w jakich domach mieszkamy?"

"Boliwia - w jakich domach mieszkamy?"
"Edukacja globalna dla najmłodszych" - gr. III

28.11.2014 - dzieci z gr. II i III poznawały Boliwię. Zobaczyły, jak wiele jest domów na świecie i dowiedziały się, że dom jest dla ludzi niezmiernie ważny.

Oficjalna nazwa Boliwii, kraju położonego w centrum Ameryki Południowej, to Wielonarodowe Państwo Boliwii. W kraju mieszka 10 mln ludzi, z czego ok. 55% to Indianie z ponad 30 grup etnicznych. To czyni Boliwię najbardziej indiańskim krajem Ameryki Południowej. Poza Indianami w Boliwii mieszkają Metysi (ok. 30%), biali potomkowie kolonizatorów i imigrantów z Europy (ok. 15%),, a także Afroboliwijczycy - potomkowie niewolników z Afryki oraz Azjaci (głównie Japończycy i Chińczycy).

Konstytucja Boliwii uznaje 37 języków urzędowych. Tak duże zróżnicowanie etniczne, a dodatkowo geograficzno-klimatyczne powoduje, że kraj jest różnorodny pod wieloma względami: kuchni, ubioru, muzyki, sztuki czy budownictwa.

Podczas warsztatów przedszkolaki samodzielnie wykonały popularną w Boliwii zabawkę enchogue (czyt. enczioke), a następnie ćwiczyły swoją zręczność starając się wrzucić kulkę do kubka.

Dzieci oglądały zdjęcia boliwijskich domów. W samej Boliwii ludzie mieszkają w bardzo różnych domach. Sposób budowy i wygląd domu wynika z klimatu, dostępnych materiałów i tradycji.

Przedszkolaki układały pocięte na części fotografie domów, a następnie projektowały wioskę dziwnych domów.

Warsztaty odbyły się w ramach realizacji projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych". Spotkanie prowadził p. Adam Kaczmarek, koordynator projektu w Warszawie, przedstawiciel Ośrodka Edukacji i Kultury Ekologicznej "Źródła" w Łodzi.

ikona

Zdjęcia z warsztatów przeprowadzonych w gr. II można obejrzeć na stronie innowacji "Jesteśmy różni - jesteśmy równi".

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 28.11.2014 r., godz. 19.00
Wprowadził: Wiesława Twardowska, data: 30.11.2014 r., godz. 21.40