"Ghana – dostęp do wody"

"Ghana – dostęp do wody"
Warsztaty w ramach projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych" - gr. III

10.12.2014 - dzieci z gr. III poznawały Ghanę. To kraj leżący w Afryce Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim. Mimo iż Ghana rozwija się szybko, wciąż mniej więcej jedna trzecia jej mieszkańców żyje poniżej ustalonej przez Bank Światowy granicy ubóstwa (czyli za około 1,25 dolara dziennie), a ponad połowa mieszkańców nie ma dostępu do wody zdatnej do picia.

Podczas warsztatów przedszkolaki szukały odpowiedzi na pytanie, skąd się bierze woda w kranie. Sprawdzały na globusie i mapie, czy na świecie jest więcej lądów czy oceanów. Określały, jaka jest woda w morzu, a jaka w rzekach i jeziorach oraz czy rzeki i jeziora zajmują dużo miejsca w porównaniu do oceanów.

Dzieci badały smak wody słodkiej i słonej. Porównywały, ile na Ziemi jest wody słodkiej, nadającej się do picia. Korzystając z naczyń o różnych kształtach i rozmiarach szacowały, w którym naczyniu jest wody najwięcej, a w którym najmniej. Określały, do czego potrzebujemy wody oraz ile jej zużywamy w ciągu dnia. Sprawdzały, czy woda jest ciężka.

Bębny są najważniejszym instrumentem muzycznym w Ghanie. Na bębnach gra się przy każdej okazji – podczas uroczystości, w szkole, w kościele, a także dla rozrywki. Przedszkolaki razem z mieszkańcami Ghany grały wspólne rytmy na bębenkach i krzesełkach. Próbowały też zatańczyć tak jak ghańskie dzieci.

Ghana jest ciepłym krajem, w którym rośnie mnóstwo smakowitych owoców: pomarańcze, ananasy, papaje, kokosy, limonki, mango, banany i plantany, czyli zielone banany. Dzieci sprawdzały smak ananasa i kokosa.

Na zakończenie poznały zabawę Da Ga, czyli „Wąż boa”.

ikona

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 10.12.2014 r., godz. 19.00