"Po co nam skóra?"

"Po co nam skóra?"
Warsztaty w ramach programu "Nauczyciel Uniwersytetu Dzieci" - gr. IV

22.01.2015 - przedszkolaki z gr. IV uczestniczyły w warsztatach "Po co nam skóra?".

Skóra jest narządem, który stanowi barierę ochronną miedzy organizmem człowieka, a środowiskiem zewnętrznym. Może rozpoznać zarówno delikatny dotyk, jak i przenikliwy ból. Pełni ważną rolę w odbieraniu różnych sygnałów z zewnątrz.

Podczas warsztatów przedszkolaki poznały budowę skóry, jej różne funkcje i reakcje typu pocenie się, czy gęsia skórka. Wykonały szereg doświadczeń dzięki którym przekonały się o występowaniu w skórze różnych receptorów - dotyku, temperatury, wibracji.

Dzieci szukały odpowiedzi na pytania: przed czym chroni nas skóra, czym jest gęsia skórka, co to jest pot oraz gdzie mamy najcieńszą, a gdzie najgrubszą skórę. Dowiedziały się, czym są linie papilarne.

Badania, które przeprowadziły, pozwoliły im m.in. określić, co może mieć wspólnego cebula i skóra, które części ich ciała są mniej lub bardziej wrażliwe na dotyk oraz jak szybko receptory adaptują się do temperatury.

ikonaikona

Wytworzył: Teresa Rokicka, data: 22.01.2015 r., godz. 19.00