„PRZYGODA Z NAUKĄ, EDUKACJA PRZYGODĄ”

„PRZYGODA Z NAUKĄ, EDUKACJA PRZYGODĄ”
Konferencja dla pasjonatów – zostań ”nauczycielem zadawana pytań”

06.02.2015 - nasze Przedszkole wraz z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Legionowo było organizatorem konferencji dla legionowskich nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych pod hasłem:

„PRZYGODA Z NAUKĄ , EDUKACJA PRZYGODĄ”

W ramach dzielenia się doświadczeniem ze środowiskiem oświatowym miasta, zainteresowani nauczyciele mieli możliwość uczestniczyć w naukowym pokazie dr Anny Hajdusianek oraz zapoznać się z propozycją uatrakcyjnienia zajęć edukacyjnych poprzez wsparcie metodyczne i merytoryczne oferowane przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

Nauczycielom AKADEMII PRZYGODY bliskie są idee „przewrotu kopernikańskiego” w edukacji, neurodydaktyki, czy edukacji przygodą, które wcielamy w życie od kilku lat realizując ciekawe programy zewnętrzne, opracowując własne projekty i innowacje.

U nas dzieci nie muszą wierzyć nauczycielowi „ na słowo”. Stwarzamy im możliwość sprawdzenia w działaniu praw rządzących otaczającym światem, samodzielnego badania, poznawania, doświadczania i eksperymentowania. Uczymy stawiania mądrych pytań i szukania odpowiedzi. Taka edukacja przynosi wiele radości dzieciom, a nauczycielom satysfakcji z przeżywania wspólnej przygody.

Staramy się czerpać inspiracje od najlepszych – współpracujemy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Fundacją Uniwersytet Dzieci, Fundacją Nasza Ziemia, Ośrodkiem Działań Ekologicznych Źródła, Politechniką Warszawską.

Naszymi inspiracjami chcemy dzielić się z innymi, „zarażać” ich swoją pasją, uczyć się i wymieniać doświadczenia.

Gość naszej konferencji – p. Anna Grąbczewska z Fundacji Uniwersytet Dzieci przedstawiła ofertę platformy internetowej www.scenariuszlekcji.edu.pl stanowiącej atrakcyjną alternatywę organizacji ciekawych zajęć edukacyjnych opracowywanych przez pracowników naukowych licznych polskich wyższych uczelni.

Clou spotkania stanowiło wystąpienie dr Anny Hajdusianek – pracownika naukowego Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej, laureatki konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pasjonatki i propagatorki przybliżania dzieciom zagadnień m.in. fizyki, chemii, zjawisk świata przyrody ożywionej i nieożywionej w bliski dzieciom sposób, z wykorzystaniem bliskiego im „języka” bezpośrednich doświadczeń.

Dzięki p. dr uczestnicy uświadomili sobie, że otaczający nas świat zwykłych przedmiotów jest jednocześnie światem odkryć naukowych. Dzięki prostym doświadczeniom możemy być dla dzieci przewodnikami ucząc je tego, co najważniejsze dla ich rozwoju i edukacji – zadawania pytań.

Od dziś zestaw obowiązkowy każdego nauczyciela: piłka, kartka papieru, garść spinaczy, piłeczki do ping-ponga, kreda, flamaster, suszarka, odkurzacz, niezliczone pudełka, pojemniki, deskorolka, gumki, sznurki, serwetki, torby foliowe, balony, pompki, plastikowe butelki, taśma klejąca, itp., itd. A podręcznik ?! No, może … w wolnej chwili!!!

To było spotkanie w „swoim” gronie – nauczycieli, którym w codziennej pracy nie wystarcza „wyuczona” rutyna.

Efektami naszych działań dzielimy się z innymi także na stronie internetowej Przedszkola w zakładce „Programy i projekty”, „Legionowo – mała ojczyzna” i na naszych przedszkolnych blogach: „Badam, myślę, poznaję” oraz „Jesteśmy różni – jesteśmy równi”.

A już 23 maja 2015r. zaprosimy młodych mieszkańców Legionowa do wspólnej zabawy w eksperymentowanie podczas IV Przedszkolnego Festiwalu Nauki w Arenie Legionowo.

ikonaikona

Wytworzył: Beata Piasecka, data: 06.02.2015 r., godz. 21.00