"T@blit"

LABORATORIUM NAUKOWCÓW

Grupa V

Grupa V

W ramach realizacji zadań z modułu "Laboratorium Naukowców - Prąd" przedszkolaki z gr. V budowały wiedzę o prądzie elektrycznym (w szczególności o jego właściwościach i źródłach pozyskiwania).

Wzbogacały swój słownik o pojęcia związane z elektrycznością, rozwijały umiejętności właściwego i bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.

Dowiedziały się, że prąd powstaje w elektrowni, skąd przewodami płynie do naszych domów. Dzięki prądowi świecą lampy, działają urządzenia elektryczne, np. odkurzacz, komputer. Prąd płynie w obwodzie zamkniętym. Jeśli przerwiemy obwód, prąd przestanie płynąć. Niektóre przedmioty przewodzą prąd, a inne nie. Baterie również są źródłem prądu.

Przedszkolaki dowiedziały się również, że obecnych źródeł energii, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz, może kiedyś zabraknąć. Dlatego też powstaje coraz więcej sposobów uzyskania energii wykorzystujących alternatywne źródła energii, których zasoby są nieograniczone. Należą do nich: wiatr, woda, światło słoneczne, biomasa i wewnętrzne ciepło Ziemi.

Dzieci wspólnie poszukiwały sposobów oszczędzania energii w codziennym życiu.

ikonaikona

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 31.03.2016 r., godz. 19.00