"Wiem, potrafię, prezentuję"

"Festiwal kolorów"

"Festiwal kolorów"

24.06.2016 - Ewelinka z gr. V (wraz z mamą i ciocią) zaprosiła swoich rówieśników na obchody Święta Holi.

Holi to hinduistyczne święto radości i wiosny. Nazywane jest również Festiwalem Kolorów i kojarzone z kolorowymi farbami do obrzucania przyjaciół. To święto obchodzi się przede wszystkim w Indiach, Nepalu i innych regionach świata z populacji Hindusów lub osób pochodzenia indyjskiego. Festiwal jest uroczystym dniem, podczas którego ludzie wybaczają sobie błędy z przeszłości i zapominają innym wyrządzone krzywdy.

Ewelinka zaprezentowała dzieciom szereg kolorów, wyjaśniając pochodzenie barwników. Przedszkolaki miały okazję poznać smak czerwonej sproszkowanej papryki i czarnych jagód, schrupać pomarańczową marchewkę, powąchać kurkumę, dotknąć pokrzywy, obejrzeć liście czerwonej kapusty, porównać czarne bryłki węgla i kawałki białej kredy.

Ewelinka zaprosiła dzieci do wspólnego indyjskiego tańca, gdyż podczas Święta Kolorów ludzie zbierają się, żeby śpiewać i tańczyć.

Ogromną radość przedszkolaków wzbudził zwyczaj polegający na wzajemnym obrzucaniu się kolorowymi farbami.

Serdecznie dziękujemy Ewelince i jej rodzince za wspaniałą prezentację, ciekawe opowieści i podzielenie się z nami swoją wiedzą.

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 24.06.2016 r., godz. 19.10
Wprowadził: Wiesława Twardowska, data: 30.06.2016 r., godz. 15.24