"Nauczyciel Uniwersytetu Dzieci"

"Kiedy owoce są dojrzałe?"

"Kiedy owoce są dojrzałe?"
Gr. IV

06.10.2016 - w grupie IV dbyły się warsztaty w ramach programu Nauczyciel Uniwersytetu Dzieci pt.: ”Kiedy owoce są dojrzałe?”.

Dzieci obejrzały film, w którym naukowiec opowiedział o nietypowym dojrzewaniu niektórych owoców. Dowiedziały się, że nie wszystkie dojrzałe owoce są słodkie, a początek wczesnej jesieni wyznacza dojrzewanie owoców kasztanowca, ale jak sprawdzić czy kasztany są dojrzałe?

Wiemy, że dojrzałe kasztany zawierają dużo skrobi – materiału zapasowego, który ma służyć młodej roślinie na wiosnę, kiedy zacznie kiełkować.

Dzieci wykonały test na obecność skrobi w kasztanach, używając specjalnie przygotowanego płynu. Dojrzałe kasztany po zetknięciu z płynem zmieniały kolor na ciemnoniebieski.

Przeprowadziły również próbę skrobiową na jabłkach, gruszkach, ziemniakach i dyni.

ikona

Wytworzył: Agnieszka Miller, data: 06.10.2016 r., godz. 19.00