Festiwale Nauki

8. Przedszkolny Festiwal Nauki Klubów Młodego Odkrywcy „NAUKA JEST PRZYGODĄ”

8. Przedszkolny Festiwal Nauki Klubów Młodego Odkrywcy „NAUKA JEST PRZYGODĄ”
27.05.2018

27.05.2018 - w niedzielę, z hukiem (dosłownie!) zorganizowaliśmy już po raz ósmy nasz Przedszkolny Festiwal Nauki „Nauka jest Przygodą!”.

Najpierw w piątek była wielka wyprowadzka: niemal wszystkie stoliki i krzesła „wyjechały" specjalnym transportem do Areny Legionowo. Pojechały też pudła z akcesoriami do pokazów i eksperymentów, tablica multimedialna do naszego mini kina i sprzęt IT oraz nagłośnienie. Wszystko zapakowane do wielkiej ciężarówki wyjechało z przedszkola, które na dwa dni jakby trochę opustoszało.

W niedzielę od rana przed Areną Legionowo zaczęło się wielkie rozstawianie namiotów, urządzanie stoisk dla zaproszonych animatorów – ogólnie: wiele pracy do wykonania „na czas”. Poszło sprawnie i o 11:00 wszyscy byli gotowi na pierwszych gości. Z początku nieśmiało pojawiali się pierwsi ciekawscy, ale po pół godzinie wszystkie stoiska były dosłownie oblężone!!!I tak do 14:30:

Wybuchały wulkany, same pompowały się balony, w probówkach pojawiała się tęcza, działały skomplikowane roboty z klocków LEGO WeDo i LEGO Mindstorms. Można było poznać technikę daktyloskopową, sposób działania wideo-rejestratora, „dosiąść” policyjnego motoru czy skutera wodnego ratowników WOPR; nauczyć się i praktycznie przećwiczyć techniki resuscytacji, zdobyć ekspercką wiedzę na temat bezpieczeństwa nad wodą.

Festiwalowi goście mogli samodzielnie zbudować kalejdoskop pod okiem przedszkolnych „speców” od optyki, wykonać własnego „gniotka” z produktów dostępnych w każdym domu, poeksperymentować z cieczą nienewtonowską, wyhodować własnego dinozaura, a nawet kilka!, a także nauczyć się programować za pomocą klocków Scottie Go! i tabletu; przeżyć chemiczną podróż dookoła świata ze studentami, spotkać gadatliwego misia - żelka, dowiedzieć się dlaczego proszki do prania w reklamach zawsze działają, jakie tajemnice kryje pustynia i wypowiedzieć życzenia do najprawdziwszego dżina! Obejrzeć fascynujące reakcje fotobłysku i samozapłonu, poznać tajemnice Kosmosu na stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej, sprawdzić „na wesoło” swoje umiejętności językowe, poznać tajniki wewnętrznej budowy ludzkiego ciała.

A dla relaksu i wytchnienia – w przedszkolnym MINI KINIE można było obejrzeć filmiki nakręcone przez przedszkolaki wraz z rodzicami w konkursie „Eksperyment w obiektywie” .

Dzieciaki z „Dziewiątki” eksperymentują i badają nie tylko w przedszkolu. Dom, a szczególnie kuchnia, to wspaniałe miejsce na zabawy dla ciekawskich i dociekliwych… A że mama nie zawsze jest zadowolona? Można zaprosić ją do wspólnej zabawy. Jak to zrobić – gotowy poradnik w naszym kinie.

W tym roku byli z nami GOŚCIE SPECJALNI:
CENTRUM SZKOLENIA POLICJI w Legionowie
Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Chemiczne Koło Naukowe FLOGISTON z POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ

interaktywne stoiska mieli:

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie
Muzeum Historyczne w Legionowie
Akademia Dzieciaków Legionowo
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 Legionowie
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
Szkoła Podstawowa nr 7 w Legionowie

Kluby Młodych Odkrywców:

Centrum Edukacji Domowej Stasi Las – KMO „Planeta”
Przedszkole Samorządowe w Łajskach – KMO „Kometa”
Przedszkole Miejskie nr 9 AKADEMIA PRZYGODY:
KMO „Akademia Przygody”
KMO „Tropiciele”
KMO „Poszukiwacze Przygód”
KMO „Mali Odkrywcy”
KMO "Poszukiwacze”

A na koniec – wielkie pakowanie i przewożenie sprzętu do przedszkola. Trzeba ustawić na miejsce wszystkie sprzęty, stoliki i krzesła – w poniedziałek przecież dzieci przyjdą rano do swoich sal.

To wydarzenie nie udałoby się, gdyby nie nasi wspaniali rodzice!!!

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli i bawili się z nami w niedzielę, ale szczególnie tym, którzy pomogli zorganizować Festiwal (wielu z nich – po raz kolejny!) i udzielili nam ogromnego logistycznego wsparcia - Rodzicom naszych przedszkolaków:

Maja Wrzesińska-Czubak i Michał Czubak
Patrycja i Marcin Błońscy
Marta i Przemysław Wilczek
Ilona i Marcin Gawlik
Edyta Domańska
Katarzyna Głowacka
Monika Amatulli
Anna i Bartłomiej Stropa
Monika i Mariusz Leszczyńscy
Monika i Marcin Furca
Łukasz Bogucki
Anna Kosak
Michał Popielarz
Kamil Krztoń.

Festiwal ma corocznie patronat Prezydenta Miasta Legionowo oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

ikonaikona

Wytworzył: Beata Piasecka, data: 27.05.2018 r., godz. 19.00