"Godzina Kodowania"

"Godzina Kodowania 2019"

"Kodable - programowanie dla najmłodszych"

"Kodable - programowanie dla najmłodszych"

12.12.2019 - dzieci z grupy IV przyłączyły się do ogólnoświatowej inicjatywy jaką jest Godzina Kodowania 2019 organizowanej w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej.

Przedszkolaki rozmawiały o tym, jak technologia wpływa na nasze życie, wymieniały rzeczy, które używają kodu w życiu codziennym.

Podczas tegorocznej Godziny Kodowania poznały aplikację Kodable wprowadzającą w świat nauki programowania w ciekawy i zachęcający sposób. Kodable oferuje zróżnicowane pod względem stopnia trudności ćwiczenia, począwszy od gier na poziomie przedszkolnym aż po zadania uwzględniające czytanie i pisanie w języku JavaScript.

Gra przenosi nas w tematykę kosmiczną. Poruszamy się w trzech miejscach kosmicznego świata. Pierwsza to planeta Smeeborg. To najłatwiejsza część gry, adresowana do najmłodszych użytkowników. Dziecko przy pomocy obrazkowych poleceń programuje trasę kosmicznego kudłacza, który turlając się po labiryncie zbiera złote monety. Pomyślne rozwiązanie zadania odkodowuje kolejne, trudniejsze poziomy.

Kolejna planeta to Asteroidia. Zadaniem gracza jest zlikwidowanie ściany z kolorowych, kosmicznych kamieni z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i ograniczonej ilości ruchów. Za każde poprawnie wykonane zadanie użytkownik, tak jak poprzednio otrzymuje złote monety i przechodzi na kolejny poziom.

Oprócz prostych poleceń związanych z kierunkami ruchu: w prawo, w lewo, w górę, w dół, dziecko poznaje kolejność wykonywania operacji, a na wyższych poziomach stosuje operacje algorytmiczne: warunki logiczne i powtórzenia.

ikonaikona

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 12.12.2019 r., godz. 19.10