"Alfabet logopedyczny"

Ogólnopolski projekt edukacyjny

alfabet.jpg (52 KB)

Nasze przedszkole „Akademia Przygody” przystąpiło do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Alfabet logopedyczny”. Projekt realizuje logopeda we współpracy z wychowawcami grupy II.

Głównym celem projektu jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej, a także usprawnianie u dzieci aparatu artykulacyjnego i oddechowego, poszerzanie słownictwa czynnego i biernego, ćwiczenie umiejętności rozumienia, uwagi słuchowej oraz koncentracji na wykonywanym zadaniu, rozwijanie słuchu fonematycznego, poczucia rytmu, podnoszenie sprawności w zakresie motoryki, doskonalenie percepcji i pamięci słuchowej, kształcenie wrażliwości słuchowej.

Realizacja projektu przewidziana jest od 02.10.2023 do 31.05.2024r.

Projekt jest zgodny z założeniami podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024: „Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.”

Cele szczegółowe projektu:

·       Wzmacnianie aparatu artykulacyjnego, aby dzieci mogły wyrażać się jasno i pewnie.

·       Poprawa funkcji oddechowych, kluczowych dla prawidłowej wymowy.

·       Rozszerzanie słownictwa, co jest fundamentem skutecznej komunikacji.

·       Kształtowanie umiejętności słuchowych, koncentracji i zrozumienia, niezbędnych funkcji w procesie nauki.

·       Rozwijanie wrażliwości na dźwięki i rytm, co wspiera zdolności czytania i pisania.

·       Poprawa koordynacji i motoryki, co przekłada się na ogólną sprawność dzieci.

·       Wzmacnianie percepcji słuchowej i pamięci, co jest kluczowe dla sukcesu edukacyjnego.

Koordynatorem projektu w naszym przedszkolu jest logopeda mgr Barbara Krzemińska.