"Mongolia - sporty narodowe"

"Mongolia - sporty narodowe"
Warsztaty w ramach projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych" - gr. III

07.01.2015 - dzieci z gr. III poznawały Mongolię, jej sporty narodowe oraz rozmawiały na temat roli aktywności fizycznej w życiu człowieka. Poznały również mongolską zabawę nawiązującą do mongolskiej tradycji wyścigów konnych.

Mongolia to państwo położone w Azji Środkowej, od północy graniczy z Rosją, a od południa z Chinami. Kraj kojarzy się głównie z rozległymi stepami i rodzinami pasterzy-koczowników. Jednak Mongolia to, poza stepem, także pokryte wiecznym śniegiem góry i lodowce, dziewicze lasy, druga pod względem wielkości pustynia świata Gobi. W kraju pięć razy większym od Polski mieszka niecałe 3 mln osób, z czego prawie połowa w stolicy – Ułan Bator.

W Mongolii jest więcej koni, niż ludzi, nie wspominając o innych zwierzętach (kozach, owcach, wielbłądach oraz jakach), z którymi po stepie wędrują pasterze. Życie mieszkańców stepów od tysięcy lat związane jest ze zwierzętami. Szczególną rolę w kulturze Mongołów odgrywają konie - wyścigi konne, obok zapasów i łucznictwa, są narodowym sportem Mongolii. Tamtejsze 3-4 letnie dzieci już uczą się jazdy konnej.

ikonaikona

Wytworzył: Wiesława Twardowska, data: 07.01.2015 r., godz. 19.00