Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
(Zam: 02.04.2013 r., godz. 19.00)

Zajęcia w naszym przedszkolu

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku.

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwu, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek.

Nasze przedszkolaki na co dzień słuchają czytania i nawet same czytają. Najstarsza grupa co miesiąc wypożycza książki w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej i uczestniczy w lekcjach bibliotecznych.

W poświąteczny wtorek – 2 kwietnia wszyscy czytaliśmy, a także tworzyliśmy opowieści, a nawet książki!

Dzieci z grupy III stworzyły baaaardzo długą wiosenną opowieść, a dzieci z grupy IV wysłuchały baśni H. Ch. Andersena w formie teatrzyku kamishibai.

Kamishibai to teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: sztuka teatralna na papierze. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków/ilustracji wykonanych na kartonowych planszach o wymiarach 37x27,5 wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai.

Kartonowe plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył karty zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi zwrócony do publiczności, czytający/opowiadający stoi z boku lub z tyłu i czyta opowieść, zmieniając płynnie plansze.

Kamishibai jest skutecznym narzędziem nauki opowiadania, nauki czytania na głos, rysowania i pisania opowiadań przez dzieci. Dla najmłodszych jest to często pierwsze zetknięcie się ze sztuką teatralną, w której mogą brać udział zarówno jako widzowie, jak i narratorzy czy autorzy. Mini spektakle teatralne rozwijają wyobraźnię, bawią i jednocześnie uczą. W roli narratora u nas wystąpiła Blanka.

We wszystkich grupach czytaliśmy dzisiaj baśnie Hansa Chrystiana Andersena.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
02.04.2013