w Legionowie

„Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny”

„Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny”. Tak mówi polskie przysłowie. I wszystko się zgadza. Luty był i śnieżny i mroźny, więc chyba wiosna już blisko. Zima była wspaniała, ale wszyscy już czekamy na wiosnę.

Teraz jest marzec. To trzeci miesiąc w kalendarzu. W marcu kończy się zima, a zaczyna wiosna. Ale wiosna jeszcze się nie zaczęła. Przyjdzie do nas 21 marca.

Teraz jest przedwiośnie. To okres dużych zmian w przyrodzie. Dzieci z gr. V obserwowały te zmiany w przedszkolnym ogrodzie. Ponieważ słońce coraz mocniej grzeje, topnieje śnieg i lód. W ogrodzie zostały już tylko niewielkie płaty śniegu i kule po bałwanach. W zagłębieniach widać jeszcze roztopiony śnieg i błoto.

Dzień jest coraz dłuższy. Wysoko na niebie świeci słońce. Niebo jest zachmurzone. Wieje lekki wiatr. Temperatura powietrza wynosi plus 8 stopni, ale w nocy jest jeszcze bardzo zimno. Przedszkolaki z uwagą oglądały termometr. To przyrząd do pomiaru temperatury powietrza. To termometr zaokienny. Można nim mierzyć temperaturę od minus 40 do plus 50 stopni.

W okresie przedwiośnia przyroda budzi się do życia. Na naszym kasztanowcu pojawiły się już pączki. Na drzewach i krzewach nie ma jeszcze liści.