w Legionowie

"Przybywajcie, opieńki, koźlaki, gąski, kurki, modraczki, maślaki..."
Suszymy grzyby - gr. III

02.10.2014 - dzieci z gr. III przygotowały grzyby do suszenia.

Technika suszenia żywności znana jest człowiekowi od czasów prehistorycznych. Jest to nie tylko najzdrowszy, ale również najłatwiejszy sposób zabezpieczania żywności przed zepsuciem. Suszenie grzybów to również dobry sposób na zachowanie smaku i aromatu grzybów.

Dzieci poznały wygląd i nazwy grzybów jadalnych oraz trujących. które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Dowiedziały się, że należy zbierać tylko te grzyby, które dobrze znamy. Nie należy niszczyć żadnych grzybów, ponieważ są potrzebne w ekosystemie leśnym. Grzyby należy zbierać poprzez wykręcanie z podłoża, a dołek zasypać ziemią i lekko przygnieść, ponieważ w ten sposób zabezpieczamy grzybnię.

Do suszenia nadają się przede wszystkim borowiki, podgrzybki, kozaki, ale też wiele innych gatunków. Dzieci suszyły podgrzybki.

Przedszkolaki starannie oczyściły grzyby z resztek ściółki i piachu oraz dokładnie sprawdziły, czy nie są robaczywe. Następnie pokroiły trzonki i kapelusze.

Grzyby dobrze się suszy w piekarniku, suszarce do grzybów czy na słońcu, ale przedszkolaki suszyły je tradycyjnym sposobem, zręcznie nawlekając na cienki sznurek i wieszając na kaloryferze.

Suszone grzyby można dodawać do zup. sosów, bigosu i farszu.

ikonaikona