"Wiem, potrafię, prezentuję"

"Jak pomagać zwierzętom w zimie?"

"Jak pomagać zwierzętom w zimie?"

13.02.2015 - Tola z gr. V wraz z mamą podzieliła się z dziećmi ważnymi informacjami na temat dokarmiania zwierząt w czasie zimy oraz pracy Leśniczego (m.in. dziadka Toli).

Tola wcieliła się w rolę leśniczego i opowiedziała dzieciom, iż dokarmianie zwierząt leśnych to nie taka prosta sprawa i najlepiej robić to będąc w kontakcie z leśnikami lub myśliwymi.

Zwierzęta dokarmiamy tylko, kiedy spadnie duża warstwa śniegu uniemożliwiająca zwierzynie samodzielne zdobywanie pożywienia. Dokarmianie zwierząt powinno się też odbywać w wyznaczonych zacisznych miejscach: dla dużych zwierząt są to np. paśniki, a dla ptaków karmniki.
Oczywiście w przypadku śnieżnej zimy, w najlepszej sytuacji są zwierzęta, które zasypiają w sen zimowy, np.: borsuki, jenoty, jeże, świstaki czy niedźwiedzie.
Wiele zwierząt, chociaż nie zasypia zimą, to dobrze się do niej przygotowuje samodzielnie gromadząc zapasy. Dzięki temu łatwiej jest im przetrwać w warunkach zimowych.
Tak robią np.: bobry i wiewiórki.

Ale nie wszystkie zwierzęta zasypiają w sen zimowy.
Dziki, sarny, jelenie oraz żubry, dopóki śnieg nie pokryje grubą warstwą ściółki leśnej, mają szanse pożywić się tym, co zostało z jesieni. Jednak, gdy spadnie dużo białego puchu, dla wielu zwierząt zaczynają się ciężkie dni. To właśnie wtedy możemy im pomóc. Wykładane w paśnikach i na śniegu siano, buraki i kukurydza czy marchew często ratują życie mieszkańcom lasów, puszcz, pól i łąk.

Małe ptaki, sikorki, gile, pełzacze, które najchętniej jedzą larwy, owady oraz nasiona tak trudne do zdobycia zimą, czekają na pomoc. Dla nich robimy karmniki. Najważniejsze, aby były pełne, a karma w nich zawsze świeża i czysta.
Kuropatwy i inne kuraki leśne najbardziej lubią ziarno zbóż. Dla ptaków takich jak sikory, leśnicy wywieszają kule łoju (rodzaj tłuszczu) z oleistymi nasionami słonecznika. To wartościowy, wysokokaloryczny pokarm, który pozwala na przetrwanie najtęższych mrozów.

Tola opowiadała również o tym, co to jest lizawka, lustro u sarenki, poroża, szabla dzika czy fajka.

W trakcie zabawy ruchowej Tola sprawdziła jak dobrze dzieci zapamiętały informacje dotyczące leśnych bohaterów.

Dzieci mogły obejrzeć/dotknąć poroży jelenia, kłów dzika, piór bażanta.

Serdecznie dziękujemy Toli i jej mamie za wspaniałe zajęcia. To była fascynująca leśna przygoda!

ikona

Wytworzył: Anna Wierzbicka, data: 13.02.2015 r., godz. 19.00