Festiwale Nauki

23.05.2015

23.05.2015 - przed halą Arena Legionowo odbył się V Przedszkolny Festiwal Nauki Klubów Młodego Odkrywcy pod hasłem "Nauka jest przygodą".

Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Legionowa oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Edukacyjne pokazy i zabawy prezentowali goście specjalni: Centrum Nauki Kopernik, Chemiczne Koło Naukowe Politechniki Warszawskiej FLOGISTON, Zespół Szkół nr 2 „Kopernik” w Wyszkowie, Muzeum Historyczne w Legionowie, Miejska Biblioteka Publiczna, Stacja Frajda oraz Kluby Młodych Odkrywców z Przedszkola Miejskiego nr 9 AKADEMIA PRZYGODY w Legionowie, Przedszkola nr 41 „Wiślana Kropelka” w Warszawie, Przedszkola Samorządowego w Łajskach a także młodzi legionowscy „naukowcy” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 7. O zdrowe napoje zadbał sponsor – firma Nestle Waters.

Na licznych gości czekało wiele pokazów i doświadczeń. Każdy miał okazję poczuć się jak naukowiec i samodzielnie wykonać nieskomplikowane eksperymenty, sprawdzić jak działa camera obscura, poczuć różnicę między piaskiem kinetycznym a hydrofobowym, samodzielnie wykonać pachnącą książeczkę albo papier czerpany, zamienić się na chwilę w archeologa i wykopać skamielinę lub po prostu ją stworzyć.

Goście specjalni Festiwalu: animatorzy Centrum Nauki Kopernik i Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston” z Politechniki Warszawskiej zaprezentowali widowiskowe wybuchy gazów, samozapłony i reakcje barwne, zamrażanie ciekłym azotem.

Ponadto można było zbadać pole magnetyczne, możliwości próżni i powietrza oraz cieczy i roztworów. Była masa nienewtonowska, nurek kartezjański, magnetyczna woda i plastelina „pochłaniająca” metale, płynne szkło, wodne tornado, magiczna woda, „szalona piana”, megabańki, latały odrzutowe rakiety, wybuchały wulkany. Na oczach gości smakowite pianki rosły w próżni, a magiczne kulki – w wodzie - do gigantycznych rozmiarów! Można było „poczarować” przy pomocy zwykłego mleka albo oleju, wejść do środka pradziadka dzisiejszego aparatu fotograficznego – camera obscura, poznawać książki dotykiem oraz wykonać własną pachnącą lub dotykową książeczkę.

Zarówno dzieci, jak i rodzice wykazali się ogromną pomysłowością i wiedzą naukową.

Serdecznie dziękujemy wszystkim animatorom, opiekunom uczniów i przedszkolaków, rodzicom i dzieciom oraz sponsorowi za bezcenne wrażenia i wspaniałą przygodę. Bo przecież „ z nami każdy dzień może być przygodą!”

Zapraszamy na strony:
- LTV LEGIONOWO