"Z naturą na talerzu"

"Z naturą na talerzu"
Projekt własny przedszkola

„Z naturą na talerzu” – to projekt mający na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci od najmłodszych lat; projekt oparty na zasadach zdrowego, ekologicznego żywienia oraz na tradycyjnych metodach gotowania, znanych naszym babkom i prababkom.

Zajęcia będą się odbywać zgodnie:
- z porami roku (ze względu na sezonowość produktów),
- z harmonogramem polskich świąt tradycyjnych,
- z kalendarzem świąt nietypowych (związanych z produktami spożywczymi),
tak by posiłki, wspólne gotowanie wzbudzało w dzieciach pozytywne emocje i przyjemnie się kojarzyło.

Zgodnie z tymi świętami, oprócz ugotowania przysmaku, dzieci będą uczestniczyć w zajęciach poruszających tematykę pochodzenia, tradycji, historii związanych z danym produktem.

Idąc zgodnie z koncepcją pracy przedszkola „Edukacja przygodą” dzieci będą miały możliwość wielozmysłowo i na wielu płaszczyznach poznawać tematykę zdrowego żywienia, głównie w formie warsztatowej i zabawie.

Celem projektu jest:
- uświadomienie dzieci od najmłodszych lat (3 – latki) oraz ich rodziców jak żywność wpływa na zdrowie nasze i naszych dzieci,
- pokazanie produktów dostępnych na rynku, które stanowią bogate źródło witamin i są alternatywą dla wielu produktów „ułatwiających życie” oraz uczulających,
- przeprowadzenie warsztatów kulinarnych z dziećmi,
- ukazanie rodzicom, że wspólne, zdrowe gotowanie jest łatwe i przyjemne,
- pokazanie przepisów eliminujących z diety biały cukier, białą mąkę, mleko i jego przetwory i zastąpienie ich innymi o zbliżonej wartości odżywczej,
- zapoznanie się z metodami przyrządzania, przechowywania i przygotowywania posiłków,
- założenie własnego ogródka warzywnego i gaika przypraw i ziół kulinarnych.

Autorką i realizatorką projektu jest mgr Olga Stromska – nauczyciel gr. I

Wytworzył: Olga Stromska, data: 01.09.2016 r., godz. 19.00