w Legionowie

Międzynarodowy Dzień Kropki
Zabawy z kropką...

15.09.2016 - przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Kropki.

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników.

Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Obecnie święto jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.

Zapoczątkowany 15 września 2009 roku Międzynarodowy Dzień Kropki z każdą kolejną rocznicą powiększa grono uczestników. To dzień, w którym nauczyciele z jeszcze większą uwagą przyglądają się swoim uczniom i poprzez rozmaite kropkowe zabawy wydobywają z dzieci drzemiący w nich potencjał.

Międzynarodowa tradycja podpowiada, aby Dzień Kropki uczcić… kropką. Tym sposobem w stu ośmiu krajach powstają galerie z dziecięcymi dziełami sztuki. Nauczyciele różnych dyscyplin sięgają po historię małej Vashti, aby z jeszcze lepszym skutkiem motywować, inspirować i wspierać swoich podopiecznych. W szkołach i przedszkolach farba leje się strumieniami, a kropki mnożą się na białych arkuszach jak grzyby po deszczu.