"Fizyczna karuzela"

24.11.2021 - w grupie V odbyły się warsztaty „Fizyczna karuzela”, które poprowadziła Pani dr hab. Marta Borysiewicz z Instytutu Eksperymentalnej Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia miały zachęcić dzieci do zainteresowania się nauką, stawiania pytań badawczych, formułowania hipotez i oczywiście ciekawej zabawy.

W trakcie licznych doświadczeń dzieci poznały zjawisko; zamrażania i parowania, próbowały znaleźć odpowiedź na wiele pytań np.: dlaczego liście kapusty kruszą się po zamrożeniu, jakie tworzywo lepiej się nagrzewa oraz dlaczego woda po zamrożeniu rośnie, a także czemu pieprz nie lubi płynu do mycia naczyń?

W zabawie z podziałem na zbiory, dzieci przyporządkowały obrazki według fizycznych cech stanu skupienia z podziałem na ciecze, gazy i ciała stałe.

Na koniec pani Marta zaprezentowała szybki pokaz zręczności, który dzieci chętnie powtarzały po zakończonych warsztatach.

Spotkanie było bardzo ciekawe, wszystkie aktywności dzieciom ogromnie się podobały, za co podziękowały wielkimi brawami.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Fizyka-pasja-społeczeństwo” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.