Program przedszkola

Liczba odwiedzających: 1833

          dzieci.png (33 KB)
Przedszkolaki z legionowskiej „Dziewiątki” uwielbiają odkrywać! I  nie ma w tym nic dziwnego. Przecież wszystkie dzieci kochają odkrycia.

 

Co zrobić, żeby dzieci nie straciły swojej naturalnej ciekawości? Jak ją pielęgnować       i uczynić główną drogą do poznawania i uczenia się? Jak stworzyć dzieciom poczucie bezpieczeństwa  i sprawić, by obawa przed nieznanym nie zamieniła się w niechęć do działania.  Jak zachęcić do aktywności? Jak kształtować w nich kreatywność? Jak nauczyć je zadawania „mądrych” pytań, tzn. takich, które prowadzą do poznawania i uczenia się? Jak sprawić by reakcją na nowe nie była obojętność i bierność? A zdobywanie nowych doświadczeń i wiadomości wiązało się z uczuciem radości  odkrywania?

 

Przedszkole Miejskie nr 9 w Legionowie nosi imię AKADEMIA PRZYGODY.        

No właśnie – to wiele wyjaśnia.

Od wielu lat staramy się tak planować i organizować proces dydaktyczny, by w jego centrum było dziecko – nie nauczyciel. Realizujemy z powodzeniem ideę edukacji przygodą, poznawania przez odkrywanie. Stwarzamy dzieciom sytuacje, organizujemy im otoczenie      w taki sposób, aby je zaciekawić, zainteresować, pobudzić do samodzielnych działań.

Nasze przedszkolaki często eksperymentują, badają, sprawdzają – nie muszą wierzyć nauczycielowi „na słowo”. Uczą się stawiać hipotezy i szukać potwierdzenia. Formułują wnioski – proste, na miarę ich możliwości intelektualnych.

Odkrywanie niesie w sobie ogromne walory poznawcze – dziecko samodzielnie bada, eksperymentuje, sprawdza, obserwuje, porównuje, określa, przewiduje, stawia hipotezy, rozwiązuje problemy, w końcu formułuje wnioski. Uczy się krytycznego myślenia. Uczy się planować, współdziałać, przyjmuje różne role w zespole: raz jest liderem, raz członkiem zespołu, a kiedy indziej pracuje samodzielnie.

 

Tu nie ma obawy porażki. Sukces jest na wyciągnięcie ręki. Towarzyszą temu emocje – zawsze pozytywne. To jest przygoda!

 

          No właśnie: PRZYGODA to nasze motto. Nasi goście zanim wkroczą z szatni w gościnne progi przedszkola zobaczą nad wejściem wielki napis: „ Z nami każdy dzień może być przygodą.” 

Czujemy się wyróżnieni za każdym razem, kiedy tę przygodę zechce z nami przeżyć kolejne dziecko i kolejni rodzice.

PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

Dbając o wszechstronny rozwój naszych wychowanków staramy się, aby każdy dzień w przedszkolu był ciekawym przeżyciem, aby był PRZYGODĄ!

Realizujemy dodatkowe programy i projekty. Informacje o aktualnych - w zakładce Programy i projekty.