"Czy dźwięk można zobaczyć?"

25.01.2023 - podczas warsztatów Klubu Młodego Odkrywcy dzieci z grupy II dociekały, czy można zobaczyć dźwięk. Dowiedziały się, że dźwięk, który dociera do naszych uszu, to drgania powietrza. Nie da się ich zobaczyć, ale można zobaczyć drgania przedmiotów, będących źródłem dźwięku.

Przedszkolaki przeprowadziły bardzo hałaśliwy eksperyment. Przekonały się, że uderzając drewnianą łyżką w metalową miskę wprawiają powietrze otaczające miskę w wibracje. Te dochodzą nie tylko do ucha, lecz także do garnka z naciągniętą folią. Fale dźwiękowe powodują, że garnek zaczyna wibrować, a wibracje wprawiają rozsypaną na folii sól lub kaszę w ruch.

Podczas kolejnego eksperymentu dzieci odkryły, że szkło również wydaje dźwięk. Gdy kieliszek zostanie wypełniony wodą, a mokry palec potrze jego brzeg, pojawi się melodyjny dźwięk, a na powierzchni wody pojawią się fale. Dzieje się tak dlatego, że szkło drga, wzbudzając też ruch w wodzie. Im więcej wody w kieliszku, tym niższe dźwięki i odwrotnie: im mniej wody w kieliszku, tym wyższy dźwięk można uzyskać.

Przedszkolaki obserwowały również drgania szkła przykładając do brzegu kieliszka zawieszoną na nitce piłeczkę pingpongową. Podczas pobudzania kieliszka do drgań okazało się, że piłeczka podskakuje.

Zapraszamy na koncert :)