"Malowanie na mleku"

Eksperymenty z dziećmi pozwalają w naturalny sposób pobudzić dzieci do myślenia.

14.04.2023 - na warsztatach KMO zrobiliśmy eksperyment „Malowanie na mleku”. Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebne było: mleko, barwniki, płyn do mycia naczyń, zakraplacz, talerz. Samo wkrapianie barwników na powierzchnię białego mleka było dla dzieci dużą atrakcją. Dzieci obserwowały jak kolory rozpływają się mieszając ze sobą. Następnie nabraliśmy patyczkiem detergent i przykładaliśmy go do powierzchni mleka – wtedy zaczynało się dziać. Kolory natychmiast uciekały, a potem powoli mieszały się ze sobą, kołowały, wirowały, kręciły się dając piękne wzory, zmieniały się jak w kalejdoskopie. Przedszkolaki były zachwycone jak pięknie można malować na mleku. Z radością powtarzały zabawę kilka razy.

Agnieszka Miller