"Lewitujące piłeczki"

26.05.2023 - dzieci z grupy II poznały zjawisko lewitacji.

Przeprowadziły prosty eksperyment, który pokazał jak gorące powietrze zmusza przedmioty do latania w powietrzu.

Przedszkolaki umieszczały lekkie piłeczki w strumieniu powietrza suszarki skierowanego pionowo do góry. Obserwowały, jak „uwięziona” w strumieniu powietrza piłeczka lewituje czyli unosi się w powietrzu. Zauważyły drobne wahania piłeczek na boki, a czasami nawet w górę i w dół.

Wyjaśnienie:
Piłeczka lewituje, ponieważ siła strumienia powietrza wypycha ją do góry. A piłeczka nie ucieka na boki, gdyż działa na nią ciśnienie. Powietrze porusza się zawsze od wyższego ciśnienia do niższego. Dodatkowo powietrze, które porusza się szybko ma zawsze niższe ciśnienie od powietrza wolnego, co powoduje, że powietrze z sali (o wyższym ciśnieniu) w kierunku powietrza suszarki (o niższym ciśnieniu), nie pozwala piłeczce uciec na bok.

Wiesława Twardowska