"Jak podglądać zwierzęta w terenie?"

Liczba odwiedzających: 206

27.02.2024 - przedszkolaki z grupy III gościły panią Kasię z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie, która zaprosiła dzieci do zabawy w tropienie zwierząt.

Dzieci zastanawiały się, jakie zwierzęta pozostawiły swoje tropy, a następnie opowiadały o tropach zaobserwowanych podczas wycieczek do lasu. Szukały odpowiedzi na pytania w jakiej porze roku łatwiej zobaczyć tropy zwierząt i w czym najlepiej się odbijają, czy tropy zwierząt zawsze wyglądają tak samo oraz czy każdy wilk zostawia taki sam trop? Dowiedziały się, że tropy zwierząt zależą od ich wieku, zdrowia, sposobu poruszania się.

Przedszkolaki podzielone na grupy układały tropy w inny, wymyślony przez siebie sposób np. tak, jakby zwierzę zastanawiało się gdzie pójść, powłóczyło jedną nogą lub jakby polowało. Po ułożeniu odgadywały, co robiło dane zwierzę podczas zostawiania śladów.

Tropienie zwierząt to trudna sztuka. Naprawdę doświadczony tropiciel jest w stanie po tropach określić, w jakim nastroju było zwierzę, jak wyglądało i co robiło. W rozpoznawaniu tropów bardzo pomagają książki z wzorami tropów. Tropiąc zwierzęta, należy pamiętać o kilku zasadach: nigdy nie wolno zbliżać się do dzikich zwierząt, podchodzić zbyt blisko do nor i gniazd, trzeba być cicho, nie zostawiać w lesie śmieci ani resztek jedzenia. Podchodzenie do zwierząt jest niebezpieczne dla nich samych, ale zaniepokojone zwierzę może być przede wszystkim niebezpieczne dla człowieka. 

Pani Kasia zaproponowała dzieciom wykonanie ruchomej sceny leśnej. Oglądający mogą na podstawie tropów odgadywać, jakie zwierzęta schowały się przed wzrokiem ludzi, by później – poprzez wysunięcie zwierzaka z kryjówki – sprawdzić, czy udało im się odgadnąć zagadkę. 

Zakończeniem spotkania była zabawa tropiąca.