Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Liczba odwiedzających: 588

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, któa wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 wrzesnia to dzień urodzin zasłużonej Polki. To również święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Celem świeta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. 

Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę.
 
Jakie korzyści płyną z głośnego czytania dziecku?

1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania!

2. Czytanie rozbudza wyobraźnię, pamięć, ale również ciekawość świata.

3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.

4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowe bohatera.