"Dlaczego mydło nas myje?"

Proste eksperymenty - gr. IV

08.09.2022- wykonaliśmy prosty eksperyment, aby się dowiedzieć jak to się dzieje, że mydło nas myje.

Najpierw przygotowaliśmy wszystkie niezbędne akcesoria i składniki. Nauczyciel wyjaśnił dzieciom, co za chwilę będziemy robić i poprosił, aby dzieci powiedziały, co ich zdaniem się wydarzy. Pomysły i przypuszczenia były różne. Przedstawiliśmy je graficznie na prostych rysunkach.  Następnie przystąpiliśmy do eksperymentu.

Wlaliśmy do talerzy niewielką ilość wody i nasypaliśmy trochę pieprzu tak, by pokrył całą jej powierzchnię. Najpierw zamoczyliśmy patyczek higieniczny w wodzie z pieprzem i obserwowaliśmy, co się dzieje. Później, drugi koniec patyczka dokładnie nasączyliśmy mydłem i również zanurzyliśmy w wodzie z pieprzem - obserwowaliśmy skutek. Narysowaliśmy to, co się wydarzyło. Porównaliśmy hipotezy z zaobserwowanymi zjawiskami.

Zastanawialiśmy się, jak to wszystko wytłumaczyć. Odnosiliśmy się do konkretnych czynności, takich jak mycie brudnych rąk czy zmywanie naczyń. Obejrzeliśmy również krótki film, gdzie zaprezentowane były inne eksperymenty odnoszące się do zmiany napięcia powierzchniowego wody.

Podaję link do filmu, gdyż wszystkie dzieci zaplanowały przeprowadzenie w domu eksperymentu z monetą - https://youtu.be/rqx_T5HW9EI

Paulina Janiszewska