"Przedszkolak bezpieczny w Sieci"

Projekt edukacyjny

PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W SIECI – celem projektu jest profilaktyka zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z  Internetu poprzez edukację dzieci w zakresie zasad bezpieczeństwa w sieci komputerowej.

Komputer, Internet, telefon komórkowy w ostatnich latach zaczęły odgrywać w życiu dzieci i młodzieży  niezwykle ważną rolę.

Internet jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji oraz edukacji, rozrywki i zabawy.

Pozwala poznać ludzi z całego świata, a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę. Internet daje możliwość ciągłego zdobywania wiedzy i wykształcenie nawyku uczenia się przez całe życie. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie a o jego zaletach można mówić bez końca.

Niestety z Internetem wiążą się też zagrożenia takie jak oszustwa, kradzieże, uzależnienia itp.

Szczególnie ważną kategorię stanowią zagrożenia dla najmłodszych użytkowników Sieci.

Najważniejszym przeciwdziałaniem w walce z niebezpieczeństwami i zagrożeniami ze strony Internetu  jest nasza wiedza o nim.

Istotną rolę w przekazywaniu jej dziecku mają  rodzice i nauczyciele. Komputer w domu może być świetnym narzędziem, służącym do nauki i rozrywki dla całej rodziny. Umieszczenie komputera w pokoju dziennym oraz określenie warunków jego korzystania z niego przez dziecko, łącznie z czasem jakie dziecko może spędzić przed monitorem, sprawi, że najmłodsi będą korzystać z komputera w sposób racjonalny. Udostępnienie dzieciom urządzeń mobilnych może mieć pozytywny wpływ na ich rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny.

Kluczowy w tym względzie jest dobór treści, z jakich korzysta dziecko.

Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w Internecie możliwe jest przede wszystkim na drodze edukacji.

Świadomość zagrożeń i znajomość zasad bezpieczeństwa wśród dzieci i ich rodziców może uchronić najmłodszych użytkowników Sieci przed doznaniem krzywdy ze strony internetowego „przyjaciela”.

Anna Wierzbicka

Nowoczesne technologie a nasze dzieci

Dzieci w wirtualnej Sieci

1-2-600x849.png (139 KB)   bottom_rules_pl_mamatatatablet_pl.jpg (91 KB)