II Festiwal Nauki "Razem ze Słońcem"

11.05.2012 - w naszym Przedszkolu odbył się II Festiwal Nauki o Energii pod hasłem "Razem ze Słońcem", zorganizowany w ramach kampanii Europejskie Słoneczne Dni.

Organizatorem przedsięwzięcia były dzieci z gr. IV pod kierunkiem nauczycielki p. Wiesławy Twardowskiej, a do udziału w słonecznym evencie zaproszeni zostali uczniowie kl. I c ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie oraz kl. VI a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie wraz z opiekunami, p. Janiną Zając – nauczycielką SP 3 oraz paniami Bogusławą Dytrych i Beatą Szczepura, nauczycielkami SP 2. W spotkaniu uczestniczyli również rodzice przedszkolaków.

II Festiwal Nauki o Energii był okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji umiejętności młodych naukowców. Podczas Festiwalu obowiązywał biały fartuch - profesjonalny strój „naukowca”. Każdy z uczestników Festiwalu otrzymał plakietkę z logo organizatora kampanii Europejskie Słoneczne Dni.

Festiwal rozpoczął się uroczystym powitaniem młodych naukowców przez dyrektora Przedszkola, p. Beatę Piasecką; przedstawieniem zaproszonych gości oraz prezentacją multimedialną o energii odnawialnej przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 – członków Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego ”Nie tylko Yahoo!”.

Następnie kolejni naukowcy prezentowali przygotowane samodzielnie lub z pomocą swoich rodziców eksperymenty i zabawy badawcze ukazujące możliwości, jakie daje m.in. energia słoneczna. Dotyczyły one ochrony środowiska naturalnego poprzez oszczędne korzystanie z energii elektrycznej oraz wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

Podsumowaniem Festiwalu było wspólne rozwiązanie krzyżówki energetycznej z hasłem ”Czysta energia”, a zakończeniem słodki poczęstunek, wręczenie dyplomów i nagród. Wszyscy uczestnicy Festiwalu oraz zaproszeni goście otrzymali upominki przygotowane przez organizatora Europejskich Słonecznych Dni: żółte balony, smycze, długopisy oraz broszury i ulotki informujące o możliwościach, jakie daje energetyka słoneczna i zachęcające do rozważenia możliwości zakupu instalacji słonecznych.

Festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczestników słonecznego eventu. Serdecznie dziękujemy paniom: Janinie Zając, Bogusławie Dytrych i Beacie Szczepura oraz panom: Markowi Tatko – tacie Piotrusia i Piotrowi Pietrzak – tacie Gabrysi za wspaniałą zabawę i przygotowanie fascynujących eksperymentów, a młodym ”naukowcom” życzymy kolejnych sukcesów na polu zdobywania wiedzy i ochrony zasobów środowiska naturalnego.