"O niedźwiedziu polarnym"

09.01.2024 - przedszkolaki z grupy III gościły panią Kasię z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie, która zaprosiła dzieci do zabawy "Prawda czy fałsz".

Dzieci "przeniosły się" na pokrywę lodową Oceanu Arktycznego, z której oderwał się fragment lodu, a na środku znajdowała się lodowata woda. Dzieci musiały przeskakiwać z kry na krę. Słuchały czytanych kolejno zdań dotyczących wyglądu i zachowań niedźwiedzia polarnego, a następnie decydowały czy stwierdzenia mówią prawdę czy nie i zajmowały miejsca na odpowiedniej krze. W ten sposób uzyskały wiele informacji na temat niedźwiedzia polarnego. Dowiedziały się m.in. jak niedźwiedzie polarne przystosowały się do tak nieprzyjaznego, zimnego miejsca, jakim jest Arktyka: ponad połowę dnia polują, najchętniej na duże i tłuste foki, a odcisk stopy dorosłego niedźwiedzia jest wielkości średniej pizzy. Rodzący się niedźwiadek polarny jest wielkości świnki morskiej, a najlepiej rozwiniętym zmysłem niedźwiedzi polarnych jest węch. Skóra niedźwiedzi polarnych jest czarna i choć z daleka futro wydaje się białe, to w rzeczywistości jest przezroczyste i dzięki temu światło słońca łatwiej dociera do skóry, ogrzewając ją. Włos ma kształt wypełnionej powietrzem, cieniutkiej rurki.

Przedszkolaki wykonały sympatyczne niedźwiedzie ze styropianowych kubeczków, a następnie doświadczenie, które pokazuje, jak grube, nieprzemakalne futro izoluje od zimnej wody. Na koniec słuchały ciekawostek o niedźwiedziach polarnych z książki czytanej przez panią Kasię.