Edukacja regionalna w PM 10

Realizacja innowacji „Tradycja, kultura, patriotyzm w edukacji teatralnej w przedszkolu” stanowiła genezę cyklu spacerów, wycieczek obejmujących swym obszarem miasto Legionowo.

Serię pieszych wycieczek wraz grupą 6-letnich wychowanków rozpoczęłam w ubiegłym roku szkolnym od złożenia kwiatów pod pomnikiem Wandy Tomczyńskiej. Wybór tego monumentu, nie był przypadkowy, albowiem Wanda Tomczyńska w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1942 organizowała i prowadziła komplety tajnego nauczania w Legionowie. Prowadziła tam lekcje języka polskiego i historii.

Kolejnym etapem realizacji innowacji mającej na celu przybliżenie znajomości regionu oraz postawy patriotycznej była wizyta w Muzeum Historycznym w Legionowie na wystawie „W krainach lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach”, znanych pisarzach i polarnikach, a także byłych mieszańcach Legionowa. Na wystawie prezentowany był zbiór pamiątek i fotografii należących do małżeństwa Centkiewiczów oraz szereg dokumentów związanych z wyprawami polarnymi, m.in. z Pierwszą Polską Wyprawą Polarną z 1932 r., której kierownikiem był Czesław Centkiewicz.

Owocem wizyty w Muzeum Historycznym w Legionowie było rozpoczęcie współpracy z panią Katarzyną Ziułkowską-Karnicką, adiunktem Działu Edukacji i Projektów Muzeum Historycznego w Legionowie, która stała się naszym przewodnikiem po Legionowie. Zaprowadziła nas w wiele ciekawych miejsc, wśród nich były: obelisk upamiętniający Powstanie Warszawskie, mural przedstawiający Powstańców oraz pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej i ich rodzinom. Widzieliśmy również jeden z najstarszych budynków w Legionowie – Willę „Orawka” z 1928 roku i legionowski rynek, w którego centrum bije źródło wody oligoceńskiej.

Dalsza część zwiedzania Legionowa poświęcona była oglądaniu i porównaniu starych oraz nowych budynków. Powyższe zestawienie miało uzmysłowić dzieciom ogromny postęp jaki dokonał się na przestrzeni lat w Legionowie. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły budynek Urzędu Miasta i Hala widowiskowo-sportowa „Arena”. Drugi z obiektów moi podopieczni mogli poznać w ramach udziału w „II Przedszkolnym Dniu Fair Play”. Z tej okazji dzieci brały udział w zawodach sportowych szerząc ideę Fair Play.

Współpracując z Biblioteką Miejską przedszkolaki spotkały się z legionowską poetką, autorką wierszy dla dzieci Hanną Niewiadomską.

Na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 3 z okazji „Pierwszego Dnia Wiosny” wzięliśmy udział w występach w szkole i happeningu „Ponad Pokoleniami”, który odbył się w legionowskim parku przy pomniku Jan Pawła II.

Dzieci odwiedzały miejsca charakterystyczne dla naszego miasta uprzednio oglądane na historycznych fotografiach i porównywały, jakie zmiany się dokonały i jak przeobrażało się nasze miasto. Zwieńczeniem legionowskich wędrówek było stworzenie albumu pt. „Legionowo w oczach dzieci”. Wychowankowie umieścili w nim własne prace plastyczne, fotografie przedstawiające wybrane miejsca znane i poznawane dopiero podczas „historycznych spacerów”.

Na zakończenie projektu, odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta Legionowa, panem Romanem Smogorzewskim i przekazanie albumu Panu Prezydentowi. W czasie wizyty u Pana Prezydenta, która rozpoczęła się w sali ślubów, przedstawicielki prasy przedszkolnej: Tosia Karwacka i Amelka Weiss wcieliły się w rolę reporterów i zadawały Prezydentowi pytania dotyczące jego pracy oraz planów związanych z rozwojem i promowaniem miasta. Kolejnym punktem podczas zwiedzania Ratusza była sala konferencyjna, a prawdziwym rarytasem gabinet prezydencki.

Prowadzone działania edukacyjne miały na celu rozszerzenie podstawowej wiedzy dzieci o naszym mieście oraz budowanie tożsamości lokalnej i związku z „małą ojczyzną”.

Uważam, że dzięki działaniom podjętym w ramach realizacji innowacji „Tradycja, kultura, patriotyzm w edukacji teatralnej w przedszkolu” moi podopieczni w sposób interesujący i przystępny mieli szansą poznać swoje miasto. Ponadto, dzięki uprzejmości ciekawych ludzi dzieci zobaczyły więcej niż niejeden dorosły mieszkaniec Legionowa.

Małgorzata Wojnicz-Zagrajek

PREZENTACJA PM 10