"Po co i komu potrzebne jest prawo?"

16.11.2020 - dzieci z grupy V uczestniczyły w warsztatach "Po co i komu potrzebne jest prawo?" realizowanych w ramach programu "Uniwersytet Dzieci".

Przedszkolaki obejrzały film z udziałem prawnika, a następnie zastanawiały się co to jest prawo, jakie powinno być prawo i dlaczego należy tego prawa przestrzegać?

Gra "Celowanie do bramki" pozwoliła im zrozumieć, że przepisy obowiązują również w czasie zabawy. Dzieci dociekały, czy w zabawie były jakieś zasady, czy wszyscy postępowali zgodnie z nimi, co by było gdyby uczestnicy zabawy nie znali jej zasad?

List od zarządu Osiedla Poziomkowego zachęcił dzieci do stworzenia osiedlowego placu zabaw. Przedszkolaki pracowały w zespołach, które miały za zadanie zaprojektować wyposażenie wymarzonego placu zabaw.

Z informacji w kolejnym liście wynikało jednak, że na osiedlu można wybudować tylko jeden plac zabaw. Należało pogodzić interesy mieszkańców wszystkich bloków. Dzieci wspólnie zaprojektowały plac zabaw korzystając z pomysłów wszystkich grup, a następnie ułożyły regulamin placu zabaw.

Zasady gier i zabaw były punktem wyjścia do zrozumienia, czym jest prawo. Dzieci w drodze wspólnych działań uświadomiły sobie sens tworzenia i przestrzegania prawa. W trakcie tych działań przedszkolaki rozwijały umiejętność pracy w grupie i osiągania kompromisów.