"Przedszkole z pomnikiem"

Uroczystość w przedszkolu

24.10.2019 - w naszym Przedszkolu odbyła się niecodzienna uroczystość z okazji ustanowienia Pomnika Przyrody.

To chyba nie przypadek, że w ogrodzie przedszkola, tuż przy budynku, rośnie potężne, wiekowe drzewo. Jego walory przyrodnicze, dydaktyczne oraz krajobrazowe i niecodzienne usytuowanie od dawna jest inspiracją dla licznych działań przedszkola. A teraz Rada Miasta Legionowo uznała je za wyjątkowe i godne objęcia prawną formą ochrony – podjęła uchwałę o ustanowieniu pomnika przyrody.

Stało się to okazją do przedszkolnego święta. W gronie gości przedszkolaki opowiedziały o tym, jak ważny od zawsze był i jest ten wyjątkowy dąb w życiu przedszkola i każdego przedszkolaka. Przedstawiliśmy go jako: nauczyciela przyrody, inspiratora różnorodnych działań badawczych, eksperymentów przyrodniczych, pomiarów, obserwacji, gromadzenia materiałów przyrodniczych, działań twórczych, plenerów malarskich. Dąb był dla przedszkolaków nauczycielem kodowania. Z nim uczymy się zasad ochrony przyrody i dowiadujemy się – co to ekologia.

Działania wokół przedszkolnego dębu przyczyniły się do zdobycia przez przedszkole tytułów: Promotor Ekologii i Mecenas Polskiej Ekologii oraz międzynarodowego certyfikatu Zielona Flaga.

Z pewnością będzie jeszcze niejeden raz bohaterem naszych działań. A cień jego korony nadal będzie nas chronił przed słońcem w upalne dni i zapraszał do zabawy na tarasie – w przedszkolnym Parku Młodych Odkrywców. Teraz on też jest pod ochroną!

Bohater dnia prezentował się w jesiennej szacie bardzo okazale i dostojnie. Otrzymał wybrane w konkursie imię „Dąb Dziadek” oraz młodego towarzysza – posadzony z pomocą Nadleśniczego Nadleśnictwa Jabłonna dąb o imieniu „Franek”.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Przewodniczący rady Miasta Legionowo - Ryszard Brański, Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo – Piotr Zadrożny, radny miejski – Bogdan Kiełbasiński, Nadleśniczy – Stefan Traczyk, Prezes KZB, zarządcy nieruchomością – Irena Bogucka, przedstawiciel referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Legionowo oraz dyrektor zaprzyjaźnionego z przedszkolem II LO w Legionowie – Maria Serdeczna.

Nasza ścieżka edukacyjna „Leśna Akademia w przedszkolnym ogrodzie” zaprasza na zajęcia edukacyjne dzieci z legionowskich przedszkoli: Przedszkole Miejskie nr 9 Akademia Przygody, Legionowo, ul. Królowej Jadwigi 11.