"Kuchcikowo"

05.02.2021 - dzieci z grupy V rozmawiały o tym, z czym kojarzy im się słowo programowanie, a z czym słowo algorytm. Dowiedziały się, że algorytm to przepis rozwiązania jakiegoś problemu/zadania/wyzwania, sekwencja określonych komend/czynności prowadząca do osiągnięcia założonego celu.

Przedszkolaki szukały w codziennym życiu przykładów, w których można odszukać algorytmy, coś co robimy zgodnie z instrukcją (często robimy to już nawykowo, nie zastanawiając się nad kolejnymi etapami, następującymi po sobie czynnościami). Takimi przykładami może być: wykonanie kanapki, przejście na drugą stronę ulicy, mycie zębów.

Przy pomocy symboli graficznych tworzyły algorytm przygotowania sałatki owocowej, kanapki oraz bezpiecznego przejścia na drugą stronę ulicy. Przypomniały sobie również zasady układania sztućców, ćwicząc przy tym orientację na kartce papieru.