"Dlaczego warto segregować śmieci?"

Każdy przedmiot, który kiedykolwiek został wyrzucony, istnieje w jakiejś formie na naszej planecie. Przeciętny Polak wytwarza około 300 kg odpadów rocznie. Część z nich tworzy Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci - krążącą na środku największego oceanu świata, gigantyczną wyspę składającą się z odpadów. Są to śmieci, które nie ulegają biodegradacji.

21.04.2021 - przedszkolaki z gupy V obejrzały film z udziałem dr. inż. Sławomira Kasińskiego z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska UWM w Olsztynie o wpływie śmieci na zmiany klimatyczne. Dowiedziały się ile śmieci produkuje człowiek, w jaki sposób śmieci wpływają na środowisko oraz dlaczego warto segregować śmieci.
Wypełniając karty pracy i analizując różne przedmioty, przekonały się, jak prawidłowo powinna wyglądać selektywna zbiórka odpadów. Miniwykład z udziałem naukowca przybliżył im skalę problemu, jakim jest brak segregowania śmieci. Dzieci przekonały się, jak katastrofalne skutki dla środowiska ma palenie śmieci w domu czy ich nielegalny wywóz do lasu. Podczas zajęć dzieci wcieliły się również w rolę artystów i samodzielnie tworzyły własne produkty recyklingowe.