"Jak działa na nas powietrze?"

Grupa V

18.02.2022- w tym tygodniu na zajęciach rozmawialiśmy o kosmosie i była to świetna okazja do przeprowadzenia warsztatów KMO i wykonania eksperymentu, który pokaże czym różni się próżnia od powietrza wokół nas.

Wykorzystaliśmy pojemnik z pompką próżniową oraz kilka drobnych obiektów. Po umieszczeniu przedmiotów w pojemniku wypompowaliśmy z niego powietrze i obserwowaliśmy jak zmienia się wielkość obserwowanych obiektów. Dzieci wyciągnęły ciekawe wnioski; po pierwsze powietrze „naciska” na przedmioty, brak powietrza sprawia, że przedmioty powiększają się, najbardziej powiększały się te obiekty, które same zawierały najwięcej powietrza np. balon i pianka marshmallow.
Dzieci stwierdziły, że czasami próżnia się przydaje, zwłaszcza przy ulubionych słodkościach - bo wtedy jest ich więcej :)